vineri, 27 februarie 2015

JUNIORI UNDER 17 / Scoția - România 1-1

MECI AMICAL
* Echipe naționale de juniori sub 17 ani (Under 17) *
Jucători născuți în/după 1 ianuarie 1998

Joi, 26 februarie 2015

Kilmarnock - stadionul „Rugby Park”

SCOȚIA - ROMÂNIA 1-1

1-0: Connor McLENNAN (60)
1-1: Adrian PETRE (67-penalty)

ROMÂNIA: (4-3-3) Bogdan HODOROABĂ - Mihai DOBRE, Tiberiu CĂPUȘĂ, Virgil GHIȚĂ, Andrei VLĂDESCU - Răzvan OAIDĂ (64, Szabolcs KILYEN), Ionuț TĂNASE (55, Carlo CASAP), Andrei CIOBANU - Nicolae CÂRNAȚ (64, Vlad MIHALCEA), Adrian PETRE, Ianis HAGI (55, Robert GRECU). Antrenor: Bogdan VINTILĂ

* Meciul s-a jucat cu porțile închise.

FUTSAL - TINERET UNDER 21 / România - Ungaria 3-3

FUTSAL / MECI AMICAL
* Echipe naționale de tineret sub 21 de ani (Under 21) *
Jucători născuți în/după 1 ianuarie 1994

Joi, 26 februarie 2015

Baia Mare - Sala Polivalentă „Lascăr Pană”

ROMÂNIA - UNGARIA 3-3

1-0: ... (...; repriza I)
1-1: Milan HAJMASI (...; repriza I)
2-1: ... (...; repriza a II-a)
3-1: ... (...)
3-2: Peter FARKAS (...)
3-3: Bencea KLACSAK (...)

Golurile României: Tamas KUSMODI, Dumitru ION, Attila BIRO

ROMÂNIA: Ionuț PĂDURARU - Attila BIRO, Vlăduț PAVEL, Răzvan TOGAN, Tamas KUSMODI; Marius CRĂCIUN - Dănuț ION, Szilard KANYO, Levente PETER, Bogdan TAKACS, Andras DOBAI, Dumitru ION. Antrenor: Endre KACSO

* Spectatori: 300

joi, 26 februarie 2015

FUTSAL - TINERET UNDER 21 / Ungaria - România 8-4

FUTSAL / MECI AMICAL
* Echipe naționale de tineret sub 21 de ani (Under 21) *
Jucători născuți în/după 1 ianuarie 1994

Miercuri, 25 februarie 2015

Csenger - Sala Sporturilor

UNGARIA - ROMÂNIA 8-4

1-0: Milan HAJMASI (...; repriza I)
1-1: ... (...; repriza I)
2-1: Mark KAVALECZ (...; repriza I)
3-1: Mark KAVALECZ (...; repriza I)
4-1: Adam VAS (...; repriza a II-a)
5-1: Bence KLACSAK (...)
6-1: Bence KLACSAK (...)
6-2: ... (...)
6-3: ... (...)
7-3: Peter PUSPOK (...)
7-4: ... (...)
8-4: Milan HAJMASI (...)

Golurile României: Attila BIRO (două), Vlăduț PAVEL, Bogdan TAKACS

ROMÂNIA: Ionuț PĂDURARU - Attila BIRO, Vlăduț PAVEL, Răzvan TOGAN, Tamas KUSMODI; Marius CRĂCIUN - Dănuț ION, Szilard KANYO, Levente PETER, Bogdan TAKACS, Andras DOBAI, Dumitru ION. Antrenor: Endre KACSO

* Spectatori: 500

miercuri, 25 februarie 2015

JUNIORI UNDER 17 / Scoția - România 2-1

MECI AMICAL
* Echipe naționale de juniori sub 17 ani (Under 17) *
Jucători născuți în/după 1 ianuarie 1998

Marți, 24 februarie 2015

Kilmarnock - stadionul „Rugby Park”

SCOȚIA - ROMÂNIA 2-1

1-0: Regan HENDRY (39)
1-1: Adrian PETRE (44)
2-1: Calvin MILLER (60)

ROMÂNIA: (4-3-3) Cătălin SUCIU (41, Ionuț POIANĂ) - Mihai DOBRE, Virgil GHIȚĂ, Vlad GÎSĂ (41, Tiberiu CĂPUȘĂ), Andrei VLĂDESCU - Ionuț TĂNASE (41, Szabolcs KILYEN), Răzvan OAIDĂ (41, Andrei CIOBANU), Carlo CASAP (41, Tony KANALOS) - Vlad MIHALCEA (41, Robert GRECU), Sergiu JURJ (41, Adrian PETRE), Nicolae CÂRNAȚ (41, Ianis HAGI). Antrenor: Bogdan VINTILĂ

marți, 24 februarie 2015

FUTSAL - TINERET UNDER 21 / Ungaria - România și România - Ungaria

FUTSAL / MECIURI AMICALE
* Echipe naționale de tineret sub 21 de ani (Under 21) *
Jucători născuți în/după 1 ianuarie 1994

Miercuri, 25 februarie 2015 / Ora 19.00

Csenger - Sala Sporturilor

UNGARIA - ROMÂNIA

Ora prezentată este ora României (ora Ungariei: ora României - o oră).

BILETE
- 8 lei (pot fi cumpărate din Satu Mare - din magazinul Sport Mania și din cafeneaua Red Hat)
- 500 de forinți (pot fi cumpărate din Csenger - de la Sala Sporturilor)

---

Joi, 26 februarie 2015 / Ora 17.00

Baia Mare - Sala Polivalentă „Lascăr Pană”

ROMÂNIA - UNGARIA

INTRAREA SPECTATORILOR VA FI LIBERĂ!


> Pentru reprezentativa tricoloră alcătuită din jucători născuți în/după 1 ianuarie 1994, acestea vor fi primele meciuri internaționale. În sezonul de toamnă al stagiunii 2014-2015, echipa națională de tineret Under 21 a României a fost alcătuită din jucători născuți în/după 1 ianuarie 1993. Începând cu stagiunea 2014-2015, antrenorul tricolorilor este Endre Kacso.

luni, 23 februarie 2015

JUNIORI UNDER 17 / Scoția - România

MECIURI AMICALE
* Echipe naționale de juniori sub 17 ani (Under 17) *
Jucători născuți în/după 1 ianuarie 1998

Marți, 24 februarie 2015 / Ora 21.00

Kilmarnock - stadionul „Rugby Park”
(Partida urma să se joace la Ayr, dar a fost mutată pentru că terenul stadionului „Somerset Park” a fost inundat.)

---

Joi, 26 februarie 2015 / Ora 17.00

Ayr - stadionul „Somerset Park”

SCOȚIA - ROMÂNIA

Ora prezentată este ora României (ora Scoției: ora României - două ore).

BILETE (doar pentru meciul care se va juca în 24 februarie 2015)
- 5 lire sterline
- intrare liberă pentru copii cu vârste până în 16 ani
* Cel de-al doilea meci se va disputa cu porțile închise.

> Cele două reprezentative se pregătesc pentru meciurile pe care le vor juca în ultima fază (turul de elită) din preliminariile Campionatului European pentru juniori Under 17 - Bulgaria 2015:
- România va evolua în Grupa 6, alături de Anglia, Norvegia și Slovenia (partidele se vor disputa în Anglia, în perioada 21-26 martie 2015);
- Scoția va evolua în Grupa 7, alături de Cehia, Ungaria și Bosnia-Herțegovina (partidele se vor disputa în Ungaria, în perioada 20-25 martie 2015).

duminică, 22 februarie 2015

JUNIOARE / Moldova (Under 16) - România (Under 17) 0-3

MECI AMICAL
* Echipe naționale de junioare *

Duminică, 22 februarie 2015

Vadul lui Vodă - Centrul de Pregătire al Selecționatelor Moldovei

MOLDOVA (Under 16) - ROMÂNIA (Under 17) 0-3

0-1: Beata AMBRUȘ (18)
0-2: Teodora MELUȚĂ (40)
0-3: Dariana INDREI (59)

ROMÂNIA: Kinga DRAGUȘ (41, Georgiana DÂRLE) - Kata PETER (41, Alina BOROȘ), Teodora MELUȚĂ, Ștefania MORARU, Erika GERED (41, Valentina PETRE), Eniko BIRO (41, Oana NEGREA), Beata AMBRUȘ, Melinda NAGY, Carmen CIOBANU (41, Dariana INDREI), Maria NEACȘU (41, Mihaela CIOLACU), Ana FOIA (41, Loredana POPA). Antrenor: Adrian AMBROSIE

* Echipa României a fost alcătuită din jucătoare născute în/după 1 ianuarie 1998.
* Echipa Moldovei a fost alcătuită din jucătoare născute în/după 1 ianuarie 1999.

Româncele (în galben) le-au învins pe moldovence







Foto: fmf.md

sâmbătă, 21 februarie 2015

România (Juniori Under 17) - FC II Voluntari (Seniori) 2-3

MECI AMICAL

Sâmbătă, 21 februarie 2015

Buftea - Centrul de Fotbal al FRF

ROMÂNIA (Juniori Under 17) - FC II VOLUNTARI (Seniori) 2-3

0-1: ... (...; repriza I)
0-2: ... (...)
0-3: ... (...; repriza a II-a)
1-3: Adrian PETRE (75-penalty)
2-3: Vlad MIHALCEA (88)

ROMÂNIA: (4-3-3) Cătălin SUCIU (46, Bogdan HODOROABĂ; 70, Ionuț POIANĂ) - Mihai DOBRE, Szabolcs KILYEN, Vlad GÎSĂ, Andrei VLĂDESCU - Valentin COSTACHE (46, Carlo CASAP), Ionuț TĂNASE, Tony KANALOS (46, Andrei CIOBANU) - Vlad MIHALCEA, Ianis HAGI (46, Robert GRECU), Sergiu JURJ (46, Adrian PETRE). Antrenor: Bogdan VINTILĂ

* Durata meciului: 90 de minute.
* Echipa României a fost alcătuită din jucători născuți în/după 1 ianuarie 1998.

vineri, 20 februarie 2015

JUNIOARE / Moldova (Under 16) - România (Under 17) 0-8

MECI AMICAL
* Echipe naționale de junioare *

Vineri, 20 februarie 2015

Vadul lui Vodă - Centrul de Pregătire al Selecționatelor Moldovei

MOLDOVA (Under 16) - ROMÂNIA (Under 17) 0-8

0-1: Teodora MELUȚĂ (2-penalty)
0-2: Loredana POPA (11)
0-3: Dariana INDREI (17)
0-4: Mihaela CIOLACU (38)
0-5: Mihaela CIOLACU (49)
0-6: Mihaela CIOLACU (55)
0-7: Valentina PETRE (60)
0-8: Oana NEGREA (80+1)

ROMÂNIA: Georgiana DÂRLE (41, Kinga DRAGUȘ) - Alina BOROȘ (41, Kata PETER), Teodora MELUȚĂ, Ștefania MORARU, Erika GERED (41, Beata AMBRUȘ), Melinda NAGY (54, Maria NEACȘU), Valentina PETRE, Eniko BIRO (41, Oana NEGREA), Mihaela CIOLACU, Dariana INDREI (41, Carmen CIOBANU), Loredana POPA (41, Ana FOIA). Antrenor: Adrian AMBROSIE

* Echipa României a fost alcătuită din jucătoare născute în/după 1 ianuarie 1998.
* Echipa Moldovei a fost alcătuită din jucătoare născute în/după 1 ianuarie 1999.

Titularele României





Foto: fmf.md

România (Juniori Under 17) - FC II Voluntari (Seniori)

MECI AMICAL

Sâmbătă, 21 februarie 2015 / Ora 15.00

Buftea - Centrul de Fotbal al FRF

ROMÂNIA (Juniori Under 17) - FC II VOLUNTARI (Seniori)

> Echipa României va fi alcătuită din jucători născuți în/după 1 ianuarie 1998.

INTRAREA SPECTATORILOR VA FI LIBERĂ!

joi, 19 februarie 2015

FUTSAL - SENIORI / Turcia - România 3-6

FUTSAL / MECI AMICAL
* Echipe naționale de seniori *

Joi, 19 februarie 2015

Izmit - Sala Sporturilor „Șehit Polis Recep Topaloglu Kapali”

TURCIA - ROMÂNIA 3-6

Golurile României: Laszlo SZOCS (două), Cristian MATEI, Robert LUPU, Dumitru Mimi STOICA, Ionuț MOVILEANU

ROMÂNIA: Vlad IANCU, Laszlo KLEIN - Robert LUPU, Cristian MATEI, Florin IGNAT, Gabriel DOBRE, Emil RĂDUCU, Dumitru Mimi STOICA, Alpar CSOMA, Ionuț MOVILEANU, Adrian PÂNZARU, Szabolcs MANYA, Laszlo SZOCS. Antrenor: Zoltan JAKAB

* La pauză, scorul a fost 1-1.

miercuri, 18 februarie 2015

FUTSAL - SENIORI / Turcia - România 0-3

FUTSAL / MECI AMICAL
* Echipe naționale de seniori *

Miercuri, 18 februarie 2015

Izmit - Sala Sporturilor „Șehit Polis Recep Topaloglu Kapali”

TURCIA - ROMÂNIA 0-3

0-1: Dumitru Mimi STOICA (...; repriza I)
0-2: Alpar CSOMA (...; repriza a II-a)
0-3: Emil RĂDUCU (...)

ROMÂNIA: Vlad IANCU, Laszlo KLEIN - Robert LUPU, Cristian MATEI, Florin IGNAT, Gabriel DOBRE, Emil RĂDUCU, Dumitru Mimi STOICA, Alpar CSOMA, Ionuț MOVILEANU, Adrian PÂNZARU, Szabolcs MANYA, Laszlo SZOCS. Antrenor: Zoltan JAKAB

Românii (în roșu) i-au învins pe turci cu 3-0. Precedenta partidă în care tricolorii nu primiseră gol a avut loc în 27 februarie 2014, la Galați: 3-0 cu Moldova, într-un test de pregătire
Foto: tff.org

JUNIOARE / Moldova (Under 16) - România (Under 17)

MECIURI AMICALE
* Echipe naționale de junioare *

Vineri, 20 februarie 2015 / Ora 11.00
---
Duminică, 22 februarie 2015 / Ora 10.00

Vadul lui Vodă - Centrul de Pregătire al Selecționatelor Moldovei

MOLDOVA (Under 16) - ROMÂNIA (Under 17)

Partidele vor fi transmise în direct de site-ul fmf.md.

Ora prezentată este atât ora României, cât și ora Moldovei.

* Echipa României va fi alcătuită din jucătoare născute în/după 1 ianuarie 1998.
* Echipa Moldovei va fi alcătuită din jucătoare născute în/după 1 ianuarie 1999.

> Tricolorele se pregătesc pentru meciurile pe care le vor juca în ultima fază (turul de elită) din preliminariile Campionatului European pentru junioare Under 17 - Islanda 2015. România va evolua în Grupa 4, alături de Spania, Belgia și Rusia (confruntările vor avea loc la Soci, în perioada 22-27 martie 2015).
> Ratând calificarea în turul de elită din actuala stagiune Under 17, Moldova se pregătește pentru meciurile pe care le va juca în prima fază (turul preliminar) din preliminariile Campionatului European pentru junioare Under 17 - Belarus 2016. Moldova va evolua în Grupa 10, alături de Norvegia, Olanda și Bulgaria (confruntările vor avea loc în Bulgaria, în perioada 16-21 octombrie 2015).

> Cele două meciuri de la Vadul lui Vodă vor fi primele partide internaționale ale tricolorelor de la instalarea lui Adrian Ambrosie în funcția de antrenor al echipei naționale de junioare Under 17. În sezonul de toamnă, această reprezentativă l-a avut ca șef al băncii tehnice pe Mirel Albon. În prima parte a stagiunii 2014-2015, Adrian Ambrosie a pregătit, alături de Florin Bugar, echipa națională de junioare Under 19.

> Tricolorele nu au repurtat niciun succes în sezonul 2014-2015:
- Într-un turneu amical care s-a desfășurat în Austria și la care au participat patru reprezentative de junioare Under 17, România s-a clasat pe ultimul loc, fără niciun punct: 0-4 cu Franța, 0-4 cu Austria și 1-7 cu Germania (golul a fost marcat de Mihaela Ciolacu);
- Apoi, în prima fază (turul preliminar) din preliminariile Campionatului European pentru junioare Under 17 - Islanda 2015, România s-a clasat pe locul 3 din Grupa 4, cu două puncte (meciurile s-au disputat în Serbia): 1-1 cu Serbia (autogol Milana Golubovic), 0-2 cu Irlanda și 3-3 cu Lituania („triplă” Dariana Indrei). România s-a calificat în turul de elită pentru că a fost cea mai bună dintre cele zece formații care au terminat pe locul 3 în turul preliminar (clasamentul a fost întocmit pe baza rezultatelor pe care echipele de pe locul 3 le-au obținut în partidele cu formațiile de pe locurile 1 și 2).

15 mai 2014
este ziua în care echipa națională a României alcătuită din jucătoare născute în/după 1 ianuarie 1998 a obținut ultima victorie: 4-3 cu Ungaria, la Chișineu-Criș, într-un meci amical (Loredana Popa, de trei ori, și Mihaela Ciolacu). A fost ultima partidă a acestei reprezentative la categoria Under 16.

sâmbătă, 14 februarie 2015

SENIORI / România - Moldova 2-1

MECI AMICAL
* Echipe naționale de seniori *

Sâmbătă, 14 februarie 2015

Aksu - Complexul Sportiv Mardan

ROMÂNIA - MOLDOVA 2-1

0-1: Cătălin CARP (9)
1-1: Adrian POPA (21)
2-1: Valentin LAZĂR (87)

ROMÂNIA: (4-2-3-1) Silviu LUNG - Cristian MANEA, Paul PAPP, Sergiu MUTH, Bogdan VĂTĂJELU - Andrei PREPELIȚĂ (75, Paul ANTON), Mihai PINTILII - Adrian POPA (66, Ioan HORA), Raul RUSESCU (75, Mihai ROMAN), Claudiu BUMBA (66, Valentin LAZĂR) - Claudiu KEȘERU (90, Constantin BUDESCU). Antrenor: Anghel IORDĂNESCU

vineri, 13 februarie 2015

SENIORI / România - Moldova

MECI AMICAL
* Echipe naționale de seniori *

Sâmbătă, 14 februarie 2015 / Ora 17.00

Aksu - Complexul Sportiv Mardan

ROMÂNIA - MOLDOVA

Meciul va fi transmis în direct de Digi Sport 1.

Ora prezentată este atât ora României, cât și ora Turciei.

joi, 12 februarie 2015

FUTSAL - SENIORI / Turcia - România

FUTSAL / MECIURI AMICALE
* Echipe naționale de seniori *

Miercuri, 18 februarie 2015 / Ora 18.00
---
Joi, 19 februarie 2015 / Ora 18.00

Izmit - Sala Sporturilor „Șehit Polis Recep Topaloglu Kapali”

TURCIA - ROMÂNIA

Ora prezentată este atât ora României, cât și ora Turciei.

> Cele două reprezentative se pregătesc pentru partidele pe care le vor juca în faza secundă (turul principal) din preliminariile Campionatului European - Serbia 2016:
- România va evolua în Grupa 7, alături de Portugalia, Kazahstan și Georgia (confruntările vor avea loc la Călărași, în Sala Polivalentă);
- Turcia va evolua în Grupa 6, alături de Croația, Slovacia și Armenia (confruntările vor avea loc în Croația).
Meciurile din turul principal se vor disputa în perioada 18-21 martie 2015.

> Până acum, România și Turcia s-au întâlnit de opt ori (doar în partide amicale). Tricolorii au triumfat de șapte ori:
13 decembrie 2006 / București: România - Turcia 7-3
---
14 decembrie 2006 / București: România - Turcia 6-2
---
13 iunie 2007 / Istanbul: Turcia - România 1-5
---
14 iunie 2007 / Istanbul: Turcia - România 2-4
---
28 aprilie 2011 / Buzău: România - Turcia 4-3
---
29 aprilie 2011 / Buzău: România - Turcia 4-2
---
7 mai 2014 / Călărași: România - Turcia 8-1
---
8 mai 2014 / Călărași: România - Turcia 2-3
---
Bilanțul României
(Meciuri ... Victorii ... Remize ... Înfrângeri ... Golaveraj)
8 ... 7 ... 0 ... 1 ... 40-17

> În „dubla” care a avut loc în urmă cu mai puțin de un an, golurile tricolorilor au fost marcate de: Florin Matei (patru), Cătălin Ivan (trei), Dumitru Mimi Stoica, Liviu Ruxandari și Robert Lupu. După cele două meciuri de la Călărași, Nelu Stancea a fost schimbat din funcția de antrenor al României.

> Pentru tricolori, aceasta va fi prima acțiune internațională de pregătire din 2015. În actuala stagiune, România a jucat patru partide amicale: 1-7 și 1-7 cu Spania (în fieful ibericilor, în septembrie 2014), 5-3 și 3-6 cu Serbia (la Deva, în decembrie 2014). Din acest sezon, antrenorul tricolorilor este Zoltan Jakab.

3
goluri a marcat Emil Răducu în sezonul de toamnă. Cu aceste reușite, el ocupă primul loc în clasamentul golgheterilor tricolori din stagiunea 2014-2015.

miercuri, 11 februarie 2015

JUNIOARE UNDER 19 / România va participa la turneul amical Primăvara Kuban - 2015

Echipa națională de junioare sub 19 ani (Under 19) a României va evolua, în perioada 6-18 martie, în turneul amical Primăvara Kuban (Kuban Spring) - 2015.
Competiția se va desfășura la Soci (în Centrul Sportiv Sputnik) și va aduce la start 11 formații alcătuite din jucătoare născute în/după 1 ianuarie 1996 și o reprezentativă alcătuită din jucătoare născute în/după 1 ianuarie 1998.

TURNEUL AMICAL PRIMĂVARA KUBAN - 2015
* Echipe de junioare sub 19 ani (Under 19) *
Jucătoare născute în/după 1 ianuarie 1996


Grupa A
Rusia
Uzbekistan
Iran
Slovacia
---
Grupa B
Rusia Under 17
Israel
Estonia
Bulgaria
---
Grupa C
Moldova
Polonia
Krasnodar
România

> Echipele care se vor clasa pe locurile 1 și 2 și cele mai bune două dintre formațiile care se vor clasa pe locul 3 se vor califica în sferturile de finală.
> Cea mai slabă dintre echipele care se vor clasa pe locul 3 și formațiile care se vor clasa pe locul 4 vor evolua în turneul pentru locul 9.

> România a participat la ultimele trei ediții ale turneului amical Primăvara Kuban:
- 2012 - locul 4 (din 12);
- 2013 - locul 3 (din 12);
- 2014 - locul 5 (din 12).

> În acest sezon, România și Moldova s-au întâlnit de trei ori, în meciuri amicale care s-au jucat la Vadul lui Vodă:
- 9 iulie 2014: Moldova - România 0-4;
- 11 iulie 2014: Moldova - România 2-2;
- 30 iulie 2014: Moldova - România 1-0 (Turneu de dezvoltare UEFA).

> România s-ar putea întâlni cu Rusia, una dintre adversarele pe care le va avea în ultima fază (turul de elită) din preliminariile Campionatului European pentru junioare Under 19 - Israel 2015. Cele două echipe se vor duela în prima etapă din Grupa 3 - în 4 aprilie 2015, în Franța.

> Reprezentativa de junioare Under 17 a Rusiei este una dintre adversarele pe care echipa națională similară a României le va avea în ultima fază (turul de elită) din preliminariile Campionatului European pentru junioare Under 17 - Islanda 2015. Cele două formații se vor întâlni în ultima rundă din Grupa 4 - în 27 martie 2015, în Rusia.

> Începând cu sezonul de primăvară din stagiunea 2014-2015, antrenorul echipei naționale de junioare Under 19 a României este Florin Bugar. În sezonul de toamnă, atunci când tricolorele s-au calificat în turul de elită, de pregătirea lor s-a ocupat și Adrian Ambrosie. Între timp, acesta din urmă a preluat funcția de șef al băncii tehnice a reprezentativei de junioare Under 17.

SENIORI / România - Sioni Bolnisi 1-0

MECI AMICAL
* Echipe de seniori *

Marți, 10 februarie 2015

Aksu - Complexul Sportiv Mardan

ROMÂNIA - SIONI BOLNISI 1-0

1-0: Andrei DUMITRAȘ (65)

ROMÂNIA: (4-2-3-1) Cristian BĂLGRĂDEAN - Andrei DUMITRAȘ, Ionuț NEDELCEARU, Florin BEJAN, Bogdan VĂTĂJELU - Paul ANTON (71, Andrei PREPELIȚĂ), Alexandru CREȚU (46, Mihai PINTILII) - Valentin LAZĂR (46, Claudiu BUMBA), Constantin BUDESCU (46, Florin TĂNASE), Ioan HORA (60, Raul RUSESCU) - Mihai ROMAN (60, Claudiu KEȘERU). Antrenor: Anghel IORDĂNESCU

luni, 9 februarie 2015

JUNIORI UNDER 17 / România - Silkeborg IF 3-2

MECI AMICAL
* Echipe de juniori sub 17 ani (Under 17) *
Jucători născuți în/după 1 ianuarie 1998

Luni, 9 februarie 2015

Antalya - ...

ROMÂNIA - SILKEBORG IF 3-2

0-1: ... (23-autogol)
1-1: Ionuț TĂNASE (27)
1-2: Mads Emil MADSEN (41)
2-2: Florinel COMAN (54)
3-2: Tony KANALOS (64)

ROMÂNIA: (4-3-3) Ionuț POIANĂ (30, Robert MÂNDREA; 60, Bogdan HODOROABĂ) - Tiberiu CĂPUȘĂ (30, Mihai DOBRE), Ionuț TĂNASE (60, Virgil GHIȚĂ), Paul COPACI (60, Harald FRIDRICH), Ionuț TUDORANCEA (46, Andrei VLĂDESCU) - Marian TÂRȘĂ, Valentin COSTACHE (60, Szabolcs KILYEN), Carlo CASAP (60, Tony KANALOS) - Ianis HAGI (60, Vlad MIHALCEA), Florinel COMAN (60, Dragoș DIMITRIU), Eduard CODREAN (60, Mădălin BLĂNARU). Antrenor: Bogdan VINTILĂ

* Durata meciului: 90 de minute.

SENIORI / România - Sioni Bolnisi

MECI AMICAL
* Echipe de seniori *

Marți, 10 februarie 2015 / Ora 19.00

Aksu - Complexul Sportiv Mardan

ROMÂNIA - SIONI BOLNISI

Meciul va fi transmis în direct de Digi Sport 1.

Ora prezentată este atât ora României, cât și ora Turciei.

duminică, 8 februarie 2015

JUNIORI UNDER 17 / România - Ungaria 2-1

MECI AMICAL
* Echipe naționale de juniori sub 17 ani (Under 17) *
Jucători născuți în/după 1 ianuarie 1998

Duminică, 8 februarie 2015

Belek - ...

ROMÂNIA - UNGARIA 2-1

1-0: Tony KANALOS (23)
2-0: Adrian PETRE (33)
2-1: Filip DRAGONER (...)

ROMÂNIA: (4-3-3) Bogdan HODOROABĂ - Mihai DOBRE, Virgil GHIȚĂ, Denis CIOBOTARIU, Harald FRIDRICH - Andrei CIOBANU, Szabolcs KILYEN, Tony KANALOS - Vlad MIHALCEA, Adrian PETRE, Mădălin BLĂNARU (44, Ianis HAGI). Antrenor: Bogdan VINTILĂ

* Durata meciului: 60 de minute.

În prima confruntare la nivelul reprezentativelor alcătuite din jucători născuți în/după 1 ianuarie 1998, românii (în roșu) i-au învins pe unguri cu 2-1
(Foto: mlsz.hu)

SENIORI / România - Bulgaria 0-0

MECI AMICAL
* Echipe naționale de seniori *

Sâmbătă, 7 februarie 2015

Aksu - Complexul Sportiv Mardan

ROMÂNIA - BULGARIA 0-0

ROMÂNIA: (4-2-3-1) Silviu LUNG - Cristian MANEA, Paul PAPP, Sergiu MUTH, Steliano FILIP (64, Bogdan VĂTĂJELU) - Andrei PREPELIȚĂ (87, Paul ANTON), Mihai PINTILII - Adrian POPA (70, Ioan HORA), Raul RUSESCU (59, Constantin BUDESCU), Florin TĂNASE (46, Claudiu BUMBA) - Claudiu KEȘERU (83, Mihai ROMAN). Antrenor: Anghel IORDĂNESCU

vineri, 6 februarie 2015

JUNIORI / România (Under 17) - BSC Young Boys (Under 18) 4-2

MECI AMICAL
* Echipe de juniori *

Vineri, 6 februarie 2015

Antalya - Complexul Sportiv Adora

ROMÂNIA (Under 17) - BSC YOUNG BOYS (Under 18) 4-2

1-0: Mihai DOBRE (15)
2-0: Denis CIOBOTARIU (36)
3-0: Florinel COMAN (42)
3-1: ... (45+2)
3-2: ... (54)
4-2: Mădălin BLĂNARU (55)

ROMÂNIA: (4-3-3) Robert MÂNDREA (46, Ionuț POIANĂ) - Mihai DOBRE (46, Tiberiu CĂPUȘĂ), Denis CIOBOTARIU (46, Virgil GHIȚĂ), Harald FRIDRICH (46, Paul COPACI), Andrei VLĂDESCU (46, Ionuț TUDORANCEA) - Andrei CIOBANU (46, Marian TÂRȘĂ; 75, Tony KANALOS), Valentin COSTACHE (46, Szabolcs KILYEN), Ionuț TĂNASE (46, Carlo CASAP) - Vlad MIHALCEA (46, Ianis HAGI), Florinel COMAN (46, Adrian PETRE; 75, Dragoș DIMITRIU), Eduard CODREAN (46, Mădălin BLĂNARU). Antrenor: Bogdan VINTILĂ

* Durata meciului: 90 de minute.
* Echipa României a fost alcătuită din jucători născuți în/după 1 ianuarie 1998.
* Echipe celor de la BSC Young Boys a fost alcătuită din jucători născuți în/după 1 ianuarie 1997.

SENIORI / România - Bulgaria

MECI AMICAL
* Echipe naționale de seniori *

Sâmbătă, 7 februarie 2015 / Ora 19.00

Aksu - Complexul Sportiv Mardan

ROMÂNIA - BULGARIA

Meciul va fi transmis în direct de Digi Sport 1.

Ora prezentată este atât ora României, cât și ora Turciei.

joi, 5 februarie 2015

TINERET UNDER 21 / Programul meciurilor pe care România le va juca în preliminariile Campionatului European - Polonia 2017

PRELIMINARIILE CAMPIONATULUI EUROPEAN - POLONIA 2017
* Echipe naționale de tineret sub 21 de ani (Under 21) *
Jucători născuți în/după 1 ianuarie 1994


Grupa 5
Danemarca * România * Armenia * Țara Galilor * Bulgaria * Luxemburg

Marți, 31 martie 2015
Țara Galilor - Bulgaria

Marți, 16 iunie 2015
România - Armenia

Vineri, 4 septembrie 2015
România - Bulgaria
Luxemburg - Țara Galilor

Marți, 8 septembrie 2015
Armenia - România
Bulgaria - Luxemburg

Vineri, 9 octombrie 2015
Luxemburg - România
Danemarca - Țara Galilor
Bulgaria - Armenia

Marți, 13 octombrie 2015
Danemarca - Bulgaria
Armenia - Luxemburg

Vineri, 13 noiembrie 2015
România - Danemarca
Țara Galilor - Armenia

Marți, 17 noiembrie 2015
Țara Galilor - România
Danemarca - Armenia

Vineri, 25 martie 2016
Luxemburg - Danemarca
Bulgaria - Țara Galilor

Marți, 29 martie 2016
România - Țara Galilor
Armenia - Danemarca
Luxemburg - Bulgaria

Vineri, 2 septembrie 2016
România - Luxemburg
Țara Galilor - Danemarca

Marți, 6 septembrie 2016
Danemarca - România
Armenia - Bulgaria
Țara Galilor - Luxemburg

Vineri, 7 octombrie 2016
Bulgaria - Danemarca
Luxemburg - Armenia

Marți, 11 octombrie 2016
Bulgaria - România
Danemarca - Luxemburg
Armenia - Țara Galilor

Detalii despre preliminariile Campionatului European pentru tineret Under 21 - Polonia 2017 pot fi găsite AICI și AICI!

***

Echipele care vor evolua în preliminariile Campionatului European pentru tineret Under 21 - Polonia 2017 vor fi alcătuite din jucători născuți în/după 1 ianuarie 1994. Iată parcursul pe care l-au avut generațiile 1994 și 1995 ale reprezentativelor din Grupa 5:

Generația 1994

Campionatul European pentru juniori Under 17 - Serbia 2011
Danemarca - opt victorii în zece meciuri, calificare în semifinale!
- turul preliminar: Grupa 8 (în Lituania) - locul 1 (1-0 cu Țara Galilor, 2-0 cu Belgia, 7-0 cu Lituania);
- turul de elită: Grupa 3 (în Grecia) - locul 1 (2-2 cu Irlanda, 1-0 cu Letonia, 1-0 cu Grecia);
- turneul final: Grupa A - locul 1 (3-2 cu Serbia, 2-0 cu Anglia, 1-0 cu Franța) > Semifinalele (0-2 cu Germania).
---
România - calificare în turneul final!
- turul preliminar: Grupa 6 (în Belarus) - locul 1 (1-0 cu Kazahstan, 9-0 cu Liechtenstein, 2-0 cu Belarus);
- turul de elită: Grupa 7 (în Ungaria) - locul 1 (0-0 cu Islanda, 2-1 cu Rusia, 2-1 cu Ungaria);
- turneul final: Grupa B - locul 4 (1-1 cu Cehia, 0-1 cu Olanda, 0-1 cu Germania).
---
Armenia - remiză cu Cehia
- turul preliminar: Grupa 7 (în Islanda) - locul 4 (0-3 cu Turcia, 1-1 cu Cehia, 1-2 cu Islanda).
---
Țara Galilor - niciun punct, niciun gol marcat
- turul preliminar: Grupa 8 (în Lituania) - locul 4 (0-1 cu Danemarca, 0-1 cu Lituania, 0-4 cu Belgia).
---
Bulgaria - eșecuri la diferențe de un gol
- turul preliminar: Grupa 1 (în Croația) - locul 4 (0-1 cu Grecia, 1-2 cu Croația, 0-1 cu Israel).
---
Luxemburg - 3-0 cu Macedonia!
- turul preliminar: Grupa 12 (în Luxemburg) - locul 3 (0-1 cu Elveția, 1-2 cu Scoția, 3-0 cu Macedonia).

Cupa Mondială pentru juniori Under 17 - Mexic 2011
Danemarca - eliminată în faza grupelor
- Grupa F - locul 4 (0-3 cu Brazilia, 2-4 cu Cote d'Ivoire, 1-1 cu Australia).

Campionatul European pentru juniori Under 19 - Lituania 2013
Danemarca - cinci succese în șase partide!
- turul preliminar: Grupa 2 (în Cipru) - locul 1 (3-1 cu Cipru, 3-2 cu Muntenegru, 3-0 cu Finlanda);
- turul de elită: Grupa 3 (în Portugalia) - locul 2 (5-0 cu Cehia, 5-0 cu Bulgaria, 0-1 cu Portugalia).
---
România - victorie doar cu... Armenia!
- turul preliminar: Grupa 9 (în Scoția) - locul 3 (1-1 cu Elveția, 0-1 cu Scoția, 1-0 cu Armenia).
---
Armenia - înfrângeri, fără vreun gol marcat
- turul preliminar: Grupa 9 (în Scoția) - locul 4 (0-4 cu Scoția, 0-4 cu Elveția, 0-1 cu România).
---
Țara Galilor - s-a descurcat numai cu Slovenia
- turul preliminar: Grupa 10 (în Slovenia) - locul 3 (1-3 cu Suedia, 2-1 cu Slovenia, 1-2 cu Rusia).
---
Bulgaria - 7-0, dar și 0-7!
- turul preliminar: Grupa 1 (în Ungaria) - locul 2 (1-1 cu Ungaria, 1-2 cu Austria, 7-0 cu Andorra);
- turul de elită: Grupa 3 (în Portugalia) - locul 4 (0-7 cu Portugalia, 0-5 cu Danemarca, 1-2 cu Cehia).
---
Luxemburg - două goluri cu Irlanda
- turul preliminar: Grupa 5 (în Luxemburg) - locul 4 (2-5 cu Irlanda, 0-5 cu Germania, 0-1 cu Macedonia).

***

Generația 1995

Campionatul European pentru juniori Under 17 - Slovenia 2012
Danemarca - nu a pierdut niciun meci, dar a ratat turneul final!
- turul preliminar: Grupa 5 (în Danemarca) - locul 1 (4-1 cu Italia, 2-1 cu Austria, 5-1 cu Cipru);
- turul de elită: Grupa 6 (în Scoția) - locul 2 (2-2 cu Islanda, 3-1 cu Lituania, 3-2 cu Scoția).
---
România - fără victorie
- turul preliminar: Grupa 2 (în Portugalia) - locul 3 (2-2 cu Finlanda, 0-1 cu Rusia, 0-1 cu Portugalia).
---
Armenia - un succes nu a fost suficient
- turul preliminar: Grupa 9 (în Serbia) - locul 4 (3-2 cu Țara Galilor, 1-2 cu Serbia, 0-4 cu Lituania).
---
Țara Galilor - cinci înfrângeri în șase partide
- turul preliminar: Grupa 9 (în Serbia) - locul 3 (2-3 cu Armenia, 2-0 cu Lituania, 1-6 cu Serbia);
- turul de elită: Grupa 7 (în Ungaria) - locul 4 (1-2 cu Rusia, 1-5 cu Ungaria, 0-3 cu Belgia).
---
Bulgaria - nu a primit niciun gol în patru dintre cele șase meciuri
- turul preliminar: Grupa 8 (în Moldova) - locul 3 (2-3 cu Georgia, 0-0 cu Suedia, 2-0 cu Moldova);
- turul de elită: Grupa 4 (în Germania) - locul 3 (0-0 cu Portugalia, 1-2 cu Germania, 2-0 cu Turcia).
---
Luxemburg - a ajuns în turul de elită!
- turul preliminar: Grupa 10 (în Luxemburg) - locul 2 (1-0 cu Irlanda de Nord, 0-2 cu Franța, 1-1 cu Insulele Feroe);
- turul de elită: Grupa 2 (în Luxemburg) - locul 4 (1-1 cu Belarus, 1-2 cu Cehia, 1-3 cu Polonia).

Campionatul European pentru juniori Under 19 - Ungaria 2014
Danemarca - înfrângeri doar cu Italia, Spania și Germania
- turul preliminar: Grupa 10 (în Israel) - locul 1 (2-0 cu Liechtenstein, 3-1 cu Israel, 0-2 cu Italia);
- turul de elită: Grupa 5 (în Spania) - locul 3 (1-3 cu Spania, 0-4 cu Germania, 3-1 cu Lituania).
---
România - două succese, două remize, două eșecuri
- turul preliminar: Grupa 2 (în Polonia) - locul 1 (1-1 cu Armenia, 1-0 cu Lituania, 1-1 cu Polonia);
- turul de elită: Grupa 6 (în România) - locul 3 (0-5 cu Austria, 1-3 cu Rusia, 3-0 cu Norvegia).
---
Armenia - a adunat patru puncte, dar nu a ajuns în turul de elită!
- turul preliminar: Grupa 2 (în Polonia) - locul 3 (1-1 cu România, 1-0 cu Polonia, 0-1 cu Lituania).
---
Țara Galilor - victorie cu Grecia, remize cu Olanda și cu Belgia
- turul preliminar: Grupa 11 (în Georgia) - locul 2 (1-5 cu Georgia, 0-0 cu Olanda, 6-0 cu Moldova);
- turul de elită: Grupa 7 (în Portugalia) - locul 2 (1-1 cu Belgia, 2-3 cu Portugalia, 3-0 cu Grecia).
---
Bulgaria - calificare fără înfrângere în turneul final!
- turul preliminar: Grupa 6 (în Bulgaria) - locul 2 (2-1 cu Slovacia, 1-1 cu Grecia, 1-1 cu Albania);
- turul de elită: Grupa 2 (în Bulgaria) - locul 1 (2-1 cu Suedia, 2-0 cu Cehia, 1-1 cu Italia);
- turneul final: Grupa B - locul 4 (0-3 cu Germania, 0-1 cu Ucraina, 0-1 cu Serbia).
---
Luxemburg - a câștigat cu 4-0!
- turul preliminar: Grupa 8 (în Portugalia) - locul 3 (0-3 cu Portugalia, 1-5 cu Norvegia, 4-0 cu San Marino).

TINERET UNDER 21 / În preliminariile Campionatului European - Polonia 2017, România va evolua în Grupa 5, alături de Danemarca, Armenia, Țara Galilor, Bulgaria și Luxemburg

PRELIMINARIILE CAMPIONATULUI EUROPEAN - POLONIA 2017
* Echipe naționale de tineret sub 21 de ani (Under 21) *
Jucători născuți în/după 1 ianuarie 1994


Grupa 5

Danemarca
România
Armenia
Țara Galilor
Bulgaria
Luxemburg

Celelalte grupe
Grupa 1
Cehia, Belgia, Muntenegru, Moldova, Letonia, Malta
---
Grupa 2
Italia, Serbia, Slovenia, Irlanda, Lituania, Andorra
---
Grupa 3
Franța, Ucraina, Scoția, Islanda, Macedonia, Irlanda de Nord
---
Grupa 4
Portugalia, Israel, Grecia, Ungaria, Albania, Liechtenstein
---
Grupa 6
Spania, Suedia, Croația, Georgia, Estonia, San Marino
---
Grupa 7
Germania, Rusia, Austria, Finlanda, Azerbaidjan, Insulele Feroe
---
Grupa 8
Olanda, Slovacia, Turcia, Belarus, Cipru
---
Grupa 9
Anglia, Elveția, Norvegia, Bosnia-Herțegovina, Kazahstan

> Echipele care se vor clasa pe locul 1 se vor califica în Campionatul European pentru tineret Under 21 - Polonia 2017.
> Cele mai bune patru dintre echipele care se vor clasa pe locul 2 se vor califica în play-off.

Detalii despre preliminariile Campionatului European pentru tineret Under 21 - Polonia 2017 pot fi găsite AICI!

luni, 2 februarie 2015

JUNIORI UNDER 17 / România - Tromso IL 3-2

MECI AMICAL
* Echipe de juniori sub 17 ani (Under 17) *
Jucători născuți în/după 1 ianuarie 1998

Luni, 2 februarie 2015

Antalya - ...

ROMÂNIA - TROMSO IL 3-2

1-0: Ianis HAGI (...; repriza I)
2-0: Carlo CASAP (...; repriza I)
2-1: ... (...; repriza a II-a)
2-2: ... (...-penalty)
3-2: Adrian PETRE (86)

ROMÂNIA: (4-2-1-3) Ionuț POIANĂ (..., Robert MÂNDREA) - Tiberiu CĂPUȘĂ (..., Andrei VLĂDESCU), Denis CIOBOTARIU (..., Vlad GÎSĂ), Harald FRIDRICH (..., Virgil GHIȚĂ), Paul COPACI (..., Ionuț TUDORANCEA) - Valentin COSTACHE (..., Tony KANALOS), Carlo CASAP (..., Ionuț TĂNASE) - Ianis HAGI (..., Marian TÂRȘĂ) - Andrei CIOBANU (..., Mihai DOBRE), Dragoș DIMITRIU (..., Adrian PETRE), Eduard CODREAN (..., Mădălin BLĂNARU). Antrenor: Bogdan VINTILĂ

* Durata meciului: 90 de minute.

duminică, 1 februarie 2015

Februarie 2015

Luni, 2 februarie 2015
Meci amical (Juniori Under 17)
România - Tromso IL
(Meciul se joacă în Turcia)

Joi, 5 februarie 2015
Tragere la sorți Preliminariile Campionatului European pentru tineret Under 21 - Polonia 2017
Se stabilesc grupele (România își află adversarele)

Vineri, 6 februarie 2015
Meci amical (Juniori Under 17)
România - BSC Young Boys (Juniori Under 18)
(Meciul se joacă în Turcia)

Sâmbătă, 7 februarie 2015
Meci amical
România - Bulgaria
(Meciul se joacă în Turcia)

Duminică, 8 februarie 2015
Meci amical (Juniori Under 17)
România - Ungaria
(Meciul se joacă în Turcia)

Luni, 9 februarie 2015
Meci amical (Juniori Under 17)
România - Silkeborg IF (Juniori Under 18)
(Meciul se joacă în Turcia)

Marți, 10 februarie 2015
Meci amical
România - Sioni Bolnisi
(Meciul se joacă în Turcia)

Miercuri, 11 februarie 2015
Futsal / Meci amical
Turcia - România

Joi, 12 februarie 2015
Futsal / Meci amical
Turcia - România

Sâmbătă, 14 februarie 2015
Meci amical
România - Moldova
(Meciul se joacă în Turcia)

Miercuri, 18 februarie 2015
Cupa Ligii - Adeplast Semifinalele, manșa întâi
Steaua București - Astra Giurgiu
Pandurii Târgu Jiu - Dinamo București

Sâmbătă, 21 februarie 2015
Liga I Etapa a 18-a
FC Viitorul - CSMS Iași
Gaz Metan Mediaș - FC Botoșani
Petrolul Ploiești - FC Brașov
Oțelul Galați - Dinamo București
Astra Giurgiu - Concordia Chiajna
Universitatea Cluj - ASA Târgu Mureș
Ceahlăul Piatra Neamț - CFR Cluj
Pandurii Târgu Jiu - CS Universitatea Craiova
Steaua București - Rapid București

Marți, 24 februarie 2015
Meci amical (Juniori Under 17)
Scoția - România

Miercuri, 25 februarie 2015
Futsal / Meci amical (Tineret Under 21)
Ungaria - România

Joi, 26 februarie 2015
Futsal / Meci amical (Tineret Under 21)
România - Ungaria

Sâmbătă, 28 februarie 2015
Liga I Etapa a 19-a
Rapid București - FC Viitorul
CSMS Iași - Gaz Metan Mediaș
FC Botoșani - Petrolul Ploiești
Concordia Chiajna - Oțelul Galați
FC Brașov - Astra Giurgiu
Dinamo București - Universitatea Cluj
ASA Târgu Mureș - Ceahlăul Piatra Neamț
CFR Cluj - Pandurii Târgu Jiu
CS Universitatea Craiova - Steaua București