duminică, 30 septembrie 2012

JUNIORI UNDER 17 / România - Macedonia 1-1


PRELIMINARIILE CAMPIONATULUI EUROPEAN - SLOVACIA 2013
* echipe naționale de juniori sub 17 ani (Under 17 - generația 1996) *

Turul preliminar; Grupa 10

Gazdă: Macedonia

Etapa 1
(sâmbătă, 29 septembrie 2012)
(Kumanovo - stadionul „Bashkimi”)
Irlanda - Suedia 1-1
Dean O'HALLORAN (43) / Gustav ENGVALL (68)
---
(duminică, 30 septembrie 2012)
(Skopje - stadionul „Boris Trajkovski”)
România - Macedonia 1-1
Andrei LUDUȘAN (31) / Tauljant SULEJMANOV (51)
ROMÂNIA: (4-3-3) Karoly FILA - Alexandru HARANGUȘ, Robert MOGLAN, Andrei RADU, Sebastian BUCUR - Răzvan MARIN (69, Daniel DAJBOG), Alexandru TUDORIE, Carlo ERDEI - Andrei LUDUȘAN (49, Andrei BLEJDEA), George PUȘCAȘ, Raul GABOR (62, Silviu BALAURE). Antrenor: Nicolae UNGUREANU
---
Clasament
1-4. Irlanda ... 1p (1-1)
1-4. România ... 1p (1-1)
1-4. Suedia ... 1p (1-1)
1-4. Macedonia ... 1p (1-1)

Etapa a 2-a (marți, 2 octombrie 2012)
(ora 16.00; Kumanovo - stadionul „Bashkimi”)
Suedia - România
---
(ora 16.00; Skopje - stadionul „Boris Trajkovski”)
Irlanda - Macedonia

Etapa a 3-a (joi, 4 octombrie 2012)
(ora 16.00; Kumanovo - stadionul „Bashkimi”)
România - Irlanda
---
(ora 16.00; Skopje - stadionul „Boris Trajkovski”)
Macedonia - Suedia

Ora prezentată este cea a României.

---

Etapele Under 17 oficiale ale generației 1996
1. Faza I (turul preliminar) din preliminariile Campionatului European - Slovacia 2013
* 13 grupe din câte patru echipe:
- formațiile de pe locurile 1 și 2 se vor califica în turul de elită;
- cele mai bune două formații de pe locul 3 se vor califica în turul de elită (clasamentul va fi alcătuit pe baza rezultatelor obținute de echipele de pe locul 3 în fața echipelor de pe locurile 1 și 2).
2. Faza a II-a (turul de elită) din preliminariile Campionatului European - Slovacia 2013
* șapte grupe din câte patru echipe:
- formațiile de pe locul 1 se vor califica la turneul final.
3. Campionatul European - Slovacia 2013 (5-17 mai)
* două grupe din câte patru echipe:
- formațiile de pe locurile 1 și 2 se vor califica atât în semifinale, cât și la Cupa Mondială;
- formațiile de pe locul 3 se vor califica la Cupa Mondială.
4. Cupa Mondială - Emiratele Arabe Unite 2013 (17 octombrie - 8 noiembrie)
* șase grupe din câte patru echipe:
- formațiile de pe locurile 1 și 2 se vor califica în optimile de finală;
- cele mai bune patru formații de pe locul 3 se vor califica în optimile de finală.

sâmbătă, 29 septembrie 2012

JUNIORI UNDER 17 / Meciul România - Macedonia a fost amânat

Meciul România - Macedonia, unul dintre cele două dueluri ale etapei 1 din Grupa 10 a primei faze din preliminariile Campionatului European pentru juniori sub 17 ani (Under 17) - Slovacia 2013, a fost amânat.
Programată inițial astăzi, de la ora 16.00 (ora României), la Skopje (pe arena „Boris Trajkovski”), confruntarea a fost mutată mâine, de la aceeași oră. Potrivit site-ului oficial al Federației Suedeze de Fotbal, schimbarea a survenit după ce, în această dimineață, opt dintre jucătorii Macedoniei au fost diagnosticați cu toxiinfecție alimentară. Gazdele speră ca măcar o parte dintre fotbaliștii care s-au îmbolnăvit să își revină până mâine.
Și meciurile din runda secundă a acestei serii au fost amânate, urmând să se joace marți (în loc de luni). Duelurile din etapa a 3-a vor avea loc la data stabilită inițial (joi).
Irlanda - Suedia 1-1
În prima partidă a Grupei 10, Irlanda și Suedia au remizat, 1-1, astăzi, la Kumanovo (pe stadionul „Bashkimi”). Scorul a fost deschis de Dean O'Halloran, în minutul 43. Scandinavii au egalat prin Gustav Engvall, în minutul 68.

O avancronică a Grupei 10 poate fi găsită aici.

luni, 24 septembrie 2012

MINIFOTBAL / România a câștigat Campionatul European - Moldova 2012!

MINIFOTBAL / CAMPIONATUL EUROPEAN - MOLDOVA 2012


Gazdă: Chișinău - Piața Operei

GRUPA A
Etapa 1 (vineri, 21 septembrie 2012)
Germania - Slovenia 3-2
Moldova - Slovacia 0-0
Etapa a 3-a (sâmbătă, 22 septembrie 2012)
Slovacia - Slovenia 6-0
Moldova - Germania 1-0

Etapa a 2-a (sâmbătă, 22 septembrie 2012)
Moldova - Slovenia 3-0
Slovacia - Germania 5-4

Clasament
1. Slovacia ... 7p (11-4)
2. Moldova ... 7p (4-0)
3. Germania ... 3p (7-8)
4. Slovenia ... 0p (2-12)

GRUPA B
Etapa 1 (vineri, 21 septembrie 2012)
Croația - Israel 3-2
România - Cipru 5-0
Etapa a 3-a (sâmbătă, 22 septembrie 2012)
Cipru - Croația 0-5
România - Israel 3-1

Etapa a 2-a (sâmbătă, 22 septembrie 2012)
România - Croația 2-2
Cipru - Israel

Clasament
1. România ... 7p (10-3)
2. Croația ... 7p (10-4)
3. Israel ... 0p (3-6)
4. Cipru ... 0p (0-10)

GRUPA C
Etapa 1 (vineri, 21 septembrie 2012)
Muntenegru - Italia 4-3
Cehia - Anglia 4-1
Etapa a 3-a (sâmbătă, 22 septembrie 2012)
Cehia - Italia 3-0
Anglia - Muntenegru 1-7

Etapa a 2-a (sâmbătă, 22 septembrie 2012)
Cehia - Muntenegru 0-1
Anglia - Italia 4-3

Clasament
1. Muntenegru ... 9p (12-4)
2. Cehia ... 6p (7-2)
3. Anglia ... 3p (6-14)
4. Italia ... 0p (6-11)

GRUPA D
Etapa 1 (vineri, 21 septembrie 2012)
Turcia - Kazahstan 0-0
Grecia - Bulgaria 2-2
Etapa a 2-a (sâmbătă, 22 septembrie 2012)
Grecia - Kazahstan 1-3
Bulgaria - Turcia 3-0

Etapa a 3-a (sâmbătă, 22 septembrie 2012)
Grecia - Turcia 3-5
Bulgaria - Kazahstan 2-2

Clasament
1. Bulgaria ... 5p (7-4)
2. Kazahstan ... 5p (5-3)
3. Turcia ... 4p (5-6)
4. Grecia ... 1p (6-10)

SFERTURI DE FINALĂ (duminică, 23 septembrie 2012)
Muntenegru - Kazahstan 2-1
Slovacia - Croația 1-1, 4-2 după loviturile de departajare
Bulgaria - Cehia 1-3
România - Moldova 2-1

SEMIFINALE (duminică, 23 septembrie 2012)
Slovacia - Muntenegru
România - Cehia 2-1


FINALA MICĂ (duminică, 23 septembrie 2012)
Slovacia - Cehia 6-7 după loviturile de departajare

FINALA (duminică, 23 septembrie 2012)
Muntenegru - România 1-2

Românii și-au păstrat titlul de campioni europeni (Foto: eurominifootball.com)

România a câștigat toate cele trei ediții ale Campionatului European: în 2010 (la Bratislava), în 2011 (la Tulcea) și în 2012 (la Chișinău).

JUNIORI UNDER 17 / Avancronica Grupei 10 din prima fază a preliminariilor Campionatului European - Slovacia 2013

Echipa națională de juniori sub 17 ani (Under 17 - generația 1996) a României va porni, sâmbătă, pe drumul la capătul căruia ar putea să primească titlul de cea mai bună reprezentativă din lume la acest nivel.
Însă până la câștigarea Cupei Mondiale este de străbătut o cale lungă, iar obstacolele nu lipsesc. Primul hop pe care elevii lui Nicolae Ungureanu îl au de trecut este faza inaugurală din preliminariile Campionatului European pentru juniori Under 17 - Slovacia 2013: aceștia vor evolua în Grupa 10, serie în care vor întâlni Macedonia (gazda meciurilor), Suedia și Irlanda. Pentru a fi siguri de calificarea în turul următor, tricolorii au nevoie de o clasare pe unul dintre primele două locuri.


PRELIMINARIILE CAMPIONATULUI EUROPEAN - SLOVACIA 2013
* echipe naționale de juniori sub 17 ani (Under 17 - generația 1996) *

Turul preliminar; Grupa 10

Gazdă: Macedonia

Etapa 1 (sâmbătă, 29 septembrie 2012)
(ora 16.00; Skopje - stadionul „Boris Trajkovski”)
România - Macedonia
---
(ora 16.00; Kumanovo - stadionul „Bashkimi”)
Irlanda - Suedia

Etapa a 2-a (luni, 1 octombrie 2012)
(ora 16.00; Kumanovo - stadionul „Bashkimi”)
Suedia - România
---
(ora 16.00; Skopje - stadionul „Boris Trajkovski”)
Irlanda - Macedonia

Etapa a 3-a (joi, 4 octombrie 2012)
(ora 16.00; Kumanovo - stadionul „Bashkimi”)
România - Irlanda
---
(ora 16.00; Skopje - stadionul „Boris Trajkovski”)
Macedonia - Suedia

Ora prezentată este cea a României.

---

Rezultatele obținute de echipele din Grupa 10 în meciurile amicale internaționale pe care le-au jucat în 2012

IRLANDA
* Perioada Under 16 (ianuarie - iulie)
Portugalia - Irlanda 1-2
Portugalia - Irlanda 1-1
Belgia - Irlanda 5-0
Belgia - Irlanda 1-4
* Perioada Under 17 (august - septembrie)
Irlanda - Azerbaidjan 3-0
Irlanda - Azerbaidjan 3-2
Bilanț:
(Meciuri ... Victorii ... Remize ... Înfrângeri ... Golaveraj)
6 ... 4 ... 1 ... 1 ... 13-10

Prezentare
La tragerea la sorți a grupelor din turul preliminar, Irlanda a făcut parte din urna favoritelor, la fel ca România. Iar rezultatele pe care „verzii” le-au obținut în testele de pregătire din 2012 confirmă că aceștia alcătuiesc o echipă puternică: patru succese și o remiză pe terenul Portugaliei sunt motive solide pentru a provoca îngrijorare în taberele adversarelor. Singurul eșec suferit de irlandezi în acest an, un usturător 0-5 în fieful belgienilor, demonstrează, însă, inconstanța inerentă la nivelul juniori Under 17.
Pentru a pregăti cât mai bine campania de calificare la EURO 2013, „verzii” au format și o reprezentativă secundă pentru generația 1996. Inițiativa a dat roade: Irlanda B a câștigat de două ori (cu 3-1 și cu 6-0), în deplasare, în fața selecționatei similare a Belgiei și a demonstrat că antrenorii (John Morling, în perioada Under 16, și Tom Mohan, în perioada Under 17) au de unde alege.

*

ROMÂNIA
* Perioada Under 16 (ianuarie - iulie)
România - Muntenegru 0-1
România - Muntenegru 2-0
Irlanda de Nord - România 0-3 (în Malta)
Malta - România 2-1
Liechtenstein - România 3-4 (în Malta)
România - Elveția 1-0
România - Elveția 0-3
România - Azerbaidjan 3-2 (în Moldova)
Bulgaria (Under 15) - România 0-2 (în Moldova)
Moldova - România 0-2
* Perioada Under 17 (august - septembrie)
România - Turcia 1-1
România - Albania 3-0
România - Belgia 3-0
România - Finlanda 1-3
România - Finlanda 3-1
Bilanț:
(Meciuri ... Victorii ... Remize ... Înfrângeri ... Golaveraj)
15 ... 10 ... 1 ... 4 ... 29-16

Prezentare
15 meciuri și trei turnee cuprind cele șase acțiuni internaționale de pregătire din 2012 în care a fost implicată și România. Binecunoscutelor „duble” amicale li s-au alăturat participări în competiții desfășurate după un model asemănător celui care se aplică în grupele din preliminarii: patru echipe la start, trei partide pentru fiecare dintre acestea. Iar rezultatele din întrecerile respective sunt încurajatoare: două clasări pe locul 1 și un finiș pe poziția secundă. În jumătatea plină a paharului poate fi inclus și faptul că, în ultimele opt confruntări, tricolorii au fost învinși doar o dată.
La capitoul „Minusuri” din activitatea pe 2012 a României găsim ușurința cu care a primit goluri în fața Maltei și a Liechtensteinului, două dintre cele mai slab cotate reprezentative. Acesta ar putea fi și unul dintre motivele care au stat la baza schimbării selecționerului, mutare efectuată la startul perioadei Under 17: Nicolae Ungureanu i-a luat locul lui Lucian Marinof.

*

SUEDIA
* Perioada Under 16 (ianuarie - iulie)
Bulgaria - Suedia 0-2
Bulgaria - Suedia 1-0
* Perioada Under 17 (august - septembrie)
Islanda - Suedia 1-2 (în Insulele Feroe)
Suedia - Danemarca 3-1 (în Insulele Feroe)
Suedia - Insulele Feroe (Under 19) 4-1 (în Insulele Feroe)
Anglia - Suedia 0-2 (în Insulele Feroe)
Suedia - Scoția 0-0
Suedia - Scoția 1-3
Bilanț:
(Meciuri ... Victorii ... Remize ... Înfrângeri ... Golaveraj)
8 ... 5 ... 1 ... 2 ... 14-7

Prezentare
Vine din urna outsiderilor, însă, dacă ar fi evitat-o, niciuna dintre adversarele pe care le va avea în Grupa 10 nu s-ar fi supărat! Suedia este, în orice moment, o echipă care poate pune mari probleme. Elevii lui Roland Larsson au bifat, în acest an, un triumf remarcabil: au câștigat toate cele patru meciuri (în finală, au trecut cu 2-0 de Anglia) pe care le-au jucat într-un turneu amical desfășurat în Insulele Feroe, la care au participat opt reprezentative! Acesta este, însă, singurul moment din 2012 în care scandinavii s-au mobilizat la maximum.
Celelalte teste de pregătire pe care le-au susținut în acest an au scos în evidență și punctele slabe ale suedezilor. Iar repetiția finală pentru confruntările din Macedonia nu a reprezentat o continuare a formei bune pe care trupa lui Larsson a arătat-o în primele dueluri din perioada Under 17: un 0-0 urmat de un 1-3 în fața Scoției, pe teren propriu, au trezit din reverie o formație care, luna trecută, a reușit să se impună în fața unei reprezenative de juniori Under 19 (cea Insulelor Feroe)!

*

MACEDONIA
* Perioada Under 16 (ianuarie - iulie)
Bulgaria - Macedonia 1-1, 2-4 după loviturile de departajare (în Serbia)
Serbia - Macedonia 10-0
Ungaria - Macedonia 2-1
Ungaria - Macedonia 0-1
Macedonia - Cehia 1-4
Macedonia - Cehia 1-0
* Perioada Under 17 (august - septembrie)
Macedonia - Belarus 0-0
Macedonia - Belarus 1-2
Macedonia - Muntenegru 2-1
Macedonia - Muntenegru 0-1
Bilanț:
(Meciuri ... Victorii ... Remize ... Înfrângeri ... Golaveraj)
10 ... 3 ... 2 ... 5 ... 8-21

Prezentare
Doar statutul de gazdă a Grupei 10 îi conferă Macedoniei și șanse practice de calificare în turul de elită. Însă cunoașterea în detaliu a terenurilor pe care se va juca și suportul publicului nu pot fi decisive într-o serie în care elevii lui Visar Ganiu vor întâlni doar echipe mai bine cotate. Macedonenii au disputat, în 2012, zece meciuri amicale, iar rezultatele vorbesc de la sine: trei victorii, două remize și cinci eșecuri. Dulce și amar. Precum clasarea pe poziția secundă într-un turneu de pregătire desfășurat în Serbia, cu patru reprezentative la start, care a fost umbrită de înfrângerea categorică (0-10) suferită de trupa lui Ganiu în finală, împotriva gazdelor.
Succesele repurtate în fața Ungariei, a Cehiei și a Muntenegrului, coroborate cu eșecurile bifate în fața acelorași formații și cu remiza (1-1) înregistrată, în perioada Under 17, într-un duel cu selecționata Under 15 a Macedoniei, definitivează portretul unei echipe care își dorește performanțe, dar nu pare capabilă să le obțină.

---

CALCULATORUL INFOTBAL

Criteriile analizate
I. Numărul de meciuri amicale internaționale din 2012 - pentru a aprecia omogenitatea echipei
Clasament
1. România ... 15 meciuri ... 4 puncte INFOTBAL (pI)
2. Macedonia ... 10 meciuri ... 3 pI
3. Suedia ... 8 meciuri ... 2 pI
4. Irlanda ... 6 meciuri ... 1 pI
*
II. Media golurilor marcate în meciurile amicale internaționale din 2012 - pentru a aprecia forța ofensivă a echipei
Clasament
1. Irlanda ... 2,17 goluri/meci ... 4 pI
2. România ... 1,93 goluri/meci ... 3 pI
3. Suedia ... 1,75 goluri/meci ... 2 pI
4. Macedonia ... 0,8 goluri/meci ... 1 pI
*
III. Media golurilor primite în meciurile amicale internaționale din 2012 - pentru a aprecia forța defensivă a echipei
Clasament
1. Suedia ... 0,88 goluri/meci ... 4 pI
2. România ... 1,07 goluri/meci ... 3 pI
3. Irlanda ... 1,67 goluri/meci ... 2 pI
4. Macedonia ... 2,1 goluri/meci ... 1pI
*
IV. Numărul de turnee amicale internaționale din 2012 și performanțele din acestea - pentru a aprecia moralul echipei și experiența acesteia în astfel de întreceri
Clasament
1. România ... 3 turnee (două locuri 1 și un loc 2) ... 4 pI
2. Suedia ... un turneu (un loc 1) ... 3 pI
3. Macedonia ... un turneu (un loc 2) ... 2pI
4. Irlanda ... niciun turneu ... 1pI
*
V. Numărul de antrenori din 2012 - pentru a aprecia „chimia” dintre jucători și selecționer
Clasament
1-2. Suedia ... un antrenor ... 3,5 pI
1-2. Macedonia ... un antrenor ... 3,5 pI
3-4. Irlanda ... 2 antrenori ... 1,5 pI
3-4. România ... 2 antrenori ... 1,5 pI
*
Clasamentul pe baza punctelor INFOTBAL
1. România ... 15,5 pI
2. Suedia ... 14,5 pI
3. Macedonia ... 10,5 pI
4. Irlanda ... 9,5 pI

---

Etapele Under 17 oficiale ale generației 1996
1. Faza I (turul preliminar) din preliminariile Campionatului European - Slovacia 2013
* 13 grupe din câte patru echipe:
- formațiile de pe locurile 1 și 2 se vor califica în turul de elită;
- cele mai bune două formații de pe locul 3 se vor califica în turul de elită (clasamentul va fi alcătuit pe baza rezultatelor obținute de echipele de pe locul 3 în fața echipelor de pe locurile 1 și 2).
2. Faza a II-a (turul de elită) din preliminariile Campionatului European - Slovacia 2013
* șapte grupe din câte patru echipe:
- formațiile de pe locul 1 se vor califica la turneul final.
3. Campionatul European - Slovacia 2013 (5-17 mai)
* două grupe din câte patru echipe:
- formațiile de pe locurile 1 și 2 se vor califica atât în semifinale, cât și la Cupa Mondială;
- formațiile de pe locul 3 se vor califica la Cupa Mondială.
4. Cupa Mondială - Emiratele Arabe Unite 2013 (17 octombrie - 8 noiembrie)
* șase grupe din câte patru echipe:
- formațiile de pe locurile 1 și 2 se vor califica în optimile de finală;
- cele mai bune patru formații de pe locul 3 se vor califica în optimile de finală.

sâmbătă, 22 septembrie 2012

MINIFOTBAL / EURO 2012: ultimele două etape din faza grupelor sunt programate astăzi

MINIFOTBAL / CAMPIONATUL EUROPEAN - MOLDOVA 2012


Gazdă: Chișinău - Piața Operei

!!! Programul competiției a fost modificat, ca urmare a ploii torențiale de ieri !!!

GRUPA A
Etapa 1 (vineri, 21 septembrie 2012)
Germania - Slovenia 3-2
Moldova - Slovacia 0-0
Clasament
1. Germania ... 3p (3-2)
2-3. Moldova ... 1p (0-0)
2-3. Slovacia ... 1p (0-0)
4. Slovenia ... 0p (2-3)
Etapa a 3-a (sâmbătă, 22 septembrie 2012)
(ora 10.00) Slovacia - Slovenia
(ora 11.00) Moldova - Germania
Etapa a 2-a (sâmbătă, 22 septembrie 2012)
(ora 19.00) Moldova - Slovenia
(ora 22.00) Slovacia - Germania

GRUPA B
Etapa 1 (vineri, 21 septembrie 2012)
Croația - Israel 4-2
România - Cipru 5-0
Clasament
1. România ... 3p (5-0)
2. Croația ... 3p (4-2)
3. Israel ... 0p (2-4)
4. Cipru ... 0p (0-5)
Etapa a 3-a (sâmbătă, 22 septembrie 2012)
(ora 12.00) Cipru - Croația
(ora 13.00) România - Israel
Etapa a 2-a (sâmbătă, 22 septembrie 2012)
(ora 18.00) România - Croația
(ora 23.00) Cipru - Israel

GRUPA C
Etapa 1 (vineri, 21 septembrie 2012)
Muntenegru - Italia 4-3
Cehia - Anglia 4-1
Clasament
1. Cehia ... 3p (4-1)
2. Muntenegru ... 3p (4-3)
3. Italia ... 0p (3-4)
4. Anglia ... 0p (1-4)
Etapa a 3-a (sâmbătă, 22 septembrie 2012)
(ora 14.00) Cehia - Italia
(ora 15.00) Anglia - Muntenegru
Etapa a 2-a (sâmbătă, 22 septembrie 2012)
(ora 20.00) Cehia - Muntenegru
(ora 21.00) Anglia - Italia

GRUPA D
Etapa 1 (vineri, 21 septembrie 2012)
Turcia - Kazahstan 0-0
Grecia - Bulgaria 2-2
Clasament
1-2. Bulgaria ... 1p (2-2)
1-2. Grecia ... 1p (2-2)
3-4. Kazahstan ... 1p (0-0)
3-4. Turcia ... 1p (0-0)
Etapa a 2-a (sâmbătă, 22 septembrie 2012)
(ora 8.00) Grecia - Kazahstan
(ora 9.00) Bulgaria - Turcia
Etapa a 3-a (sâmbătă, 22 septembrie 2012)
(ora 16.00) Grecia - Turcia
(ora 17.00) Bulgaria - Kazahstan

SFERTURI DE FINALĂ (...)
I (ora ...) Locul 1 în Grupa A - Locul 2 în Grupa B
II (ora ...) Locul 1 în Grupa B - Locul 2 în Grupa A
III (ora ...) Locul 1 în Grupa C - Locul 2 în Grupa D
IV (ora ...) Locul 1 în Grupa D - Locul 2 în Grupa C

SEMIFINALE (...)
a (ora ...) Câștigătoarea din meciul I - Câștigătoarea din meciul III
b (ora ...) Câștigătoarea din meciul II - Câștigătoarea din meciul IV

FINALA MICĂ (...)
(ora ...) Învinsa din meciul a - Învinsa din meciul b

FINALA (...)
(ora ...) Câștigătoarea din meciul a - Câștigătoarea din meciul b

vineri, 21 septembrie 2012

MINIFOTBAL / EURO 2012: România - Cipru 5-0

MINIFOTBAL / CAMPIONATUL EUROPEAN - MOLDOVA 2012


Gazdă: Chișinău - Piața Operei

GRUPA A
Etapa 1 (vineri, 21 septembrie 2012)
Germania - Slovenia 3-2
Moldova - Slovacia 0-0
Clasament
1. Germania ... 3p (3-2)
2-3. Moldova ... 1p (0-0)
2-3. Slovacia ... 1p (0-0)
4. Slovenia ... 0p (2-3)
Etapa a 2-a (vineri, 21 septembrie 2012)
(ora 16.00) Slovacia - Germania
(ora 19.00) Moldova - Slovenia
Etapa a 3-a (sâmbătă, 22 septembrie 2012)
(ora 10.00) Slovacia - Slovenia
(ora 11.00) Moldova - Germania

GRUPA B
Etapa 1 (vineri, 21 septembrie 2012)
Croația - Israel 4-2
România - Cipru 5-0
Clasament
1. România ... 3p (5-0)
2. Croația ... 3p (4-2)
3. Israel ... 0p (2-4)
4. Cipru ... 0p (0-5)
Etapa a 2-a (vineri, 21 septembrie 2012)
(ora 17.00) Cipru - Israel
(ora 18.00) România - Croația
Etapa a 3-a (sâmbătă, 22 septembrie 2012)
(ora 12.00) Cipru - Croația
(ora 13.00) România - Israel

GRUPA C
Etapa 1 (vineri, 21 septembrie 2012)
Muntenegru - Italia 4-3
Cehia - Anglia 4-1
Clasament
1. Cehia ... 3p (4-1)
2. Muntenegru ... 3p (4-3)
3. Italia ... 0p (3-4)
4. Anglia ... 0p (1-4)
Etapa a 2-a (vineri, 21 septembrie 2012)
(ora 20.00) Cehia - Muntenegru
(ora 21.00) Anglia - Italia
Etapa a 3-a (sâmbătă, 22 septembrie 2012)
(ora 14.00) Cehia - Italia
(ora 15.00) Anglia - Muntenegru

GRUPA D
Etapa 1 (vineri, 21 septembrie 2012)
Turcia - Kazahstan 0-0
Grecia - Bulgaria 2-2
Clasament
1-2. Bulgaria ... 1p (2-2)
1-2. Grecia ... 1p (2-2)
3-4. Kazahstan ... 1p (0-0)
3-4. Turcia ... 1p (0-0)
Etapa a 2-a (vineri, 21 septembrie 2012)
(ora 22.00) Grecia - Kazahstan
(ora 23.00) Bulgaria - Turcia
Etapa a 3-a (sâmbătă, 22 septembrie 2012)
(ora 16.00) Grecia - Turcia
(ora 17.00) Bulgaria - Kazahstan

SFERTURI DE FINALĂ (sâmbătă, 22 septembrie 2012)
I (ora 18.00) Locul 1 în Grupa A - Locul 2 în Grupa B
II (ora 19.00) Locul 1 în Grupa B - Locul 2 în Grupa A
III (ora 20.00) Locul 1 în Grupa C - Locul 2 în Grupa D
IV (ora 21.00) Locul 1 în Grupa D - Locul 2 în Grupa C

SEMIFINALE (duminică, 23 septembrie 2012)
a (ora 10.00) Câștigătoarea din meciul I - Câștigătoarea din meciul III
b (ora 11.00) Câștigătoarea din meciul II - Câștigătoarea din meciul IV

FINALA MICĂ (duminică, 23 septembrie 2012)
(ora 16.00) Învinsa din meciul a - Învinsa din meciul b

FINALA (duminică, 23 septembrie 2012)
(ora 18.00) Câștigătoarea din meciul a - Câștigătoarea din meciul b

MINIFOTBAL / Programul Campionatului European - Moldova 2012

MINIFOTBAL / CAMPIONATUL EUROPEAN - MOLDOVA 2012


Gazdă: Chișinău

GRUPA A
Etapa 1 (vineri, 21 septembrie 2012)
(ora 8.00) Germania - Slovenia
(ora 12.00) Moldova - Slovacia
Etapa a 2-a (vineri, 21 septembrie 2012)
(ora 16.00) Slovacia - Germania
(ora 19.00) Moldova - Slovenia
Etapa a 3-a (sâmbătă, 22 septembrie 2012)
(ora 10.00) Slovacia - Slovenia
(ora 11.00) Moldova - Germania

GRUPA B
Etapa 1 (vineri, 21 septembrie 2012)
(ora 9.00) Croația - Israel
(ora 10.00) România - Cipru
Etapa a 2-a (vineri, 21 septembrie 2012)
(ora 17.00) Cipru - Israel
(ora 18.00) România - Croația
Etapa a 3-a (sâmbătă, 22 septembrie 2012)
(ora 12.00) Cipru - Croația
(ora 13.00) România - Israel

GRUPA C
Etapa 1 (vineri, 21 septembrie 2012)
(ora 11.00) Muntenegru - Italia
(ora 13.00) Cehia - Anglia
Etapa a 2-a (vineri, 21 septembrie 2012)
(ora 20.00) Cehia - Muntenegru
(ora 21.00) Anglia - Italia
Etapa a 3-a (sâmbătă, 22 septembrie 2012)
(ora 14.00) Cehia - Italia
(ora 15.00) Anglia - Muntenegru

GRUPA D
Etapa 1 (vineri, 21 septembrie 2012)
(ora 14.00) Turcia - Kazahstan
(ora 15.00) Grecia - Bulgaria
Etapa a 2-a (vineri, 21 septembrie 2012)
(ora 22.00) Grecia - Kazahstan
(ora 23.00) Bulgaria - Turcia
Etapa a 3-a (sâmbătă, 22 septembrie 2012)
(ora 16.00) Grecia - Turcia
(ora 17.00) Bulgaria - Kazahstan

SFERTURI DE FINALĂ (sâmbătă, 22 septembrie 2012)
I (ora 18.00) Locul 1 în Grupa A - Locul 2 în Grupa B
II (ora 19.00) Locul 1 în Grupa B - Locul 2 în Grupa A
III (ora 20.00) Locul 1 în Grupa C - Locul 2 în Grupa D
IV (ora 21.00) Locul 1 în Grupa D - Locul 2 în Grupa C

SEMIFINALE (duminică, 23 septembrie 2012)
a (ora 10.00) Câștigătoarea din meciul I - Câștigătoarea din meciul III
b (ora 11.00) Câștigătoarea din meciul II - Câștigătoarea din meciul IV

FINALA MICĂ (duminică, 23 septembrie 2012)
(ora 16.00) Învinsa din meciul a - Învinsa din meciul b

FINALA (duminică, 23 septembrie 2012)
(ora 18.00) Câștigătoarea din meciul a - Câștigătoarea din meciul b

---

Lotul cu care România va participa la EURO 2012

Portari
Marius CIMPORESCU (Avantaje Deva)
Cristian POPA (WMT Timişoara)

Blocul defensiv
Adrian DEDIU (Magic Iaşi)
Călin PANTELIMON (Old Boys Craiova)
Mircea POPA (Juventus Sibiu)
Călin PROHIN (Juventus Sibiu)

Blocul ofensiv
Adrian CĂLUGĂREANU (Design Construct Braşov)
Nicolae CONSTANDANA (Glissando Timişoara)
Sorin GHIUŞ (Victoria Bacău)
Gabriel MĂZĂRARU (Nera Computers Iași)
Miroslav NICOLIN (Glissando Timişoara)
Ionuţ ŞTIRBEŢ (Magic Iaşi)
Ovidiu VÂLCEANU (Glissando Timişoara)
Adrian VINTILĂ (Magic Iaşi)

Antrenor
Tiberiu LAJOS


Două meciuri amicale au jucat tricolorii în această săptămână, la Iași:
2-5 cu Nera Computers Iași (marți) și 5-2 cu Angi Bau Concept Iași (miercuri).

Primele două ediții ale Campionatului European, desfășurate în 2010 și în 2011, au fost câștigate de România.

joi, 20 septembrie 2012

SENIOARE / Spania - România 0-0. Tricolorele, pe podiumul Grupei 2

PRELIMINARIILE CAMPIONATULUI EUROPEAN - SUEDIA 2013
* echipe naţionale de senioare *

Turul doi; Grupa 2

Miercuri, 19 septembrie 2012
(Karagandy) Kazahstan - Elveţia 1-0
Mariya YALOVA (58)
---
(Duisburg) Germania - Turcia 10-0
Celia OKOYNO DA MBABI (17 și 74), Anja MITTAG (23), Simone LAUDEHR (45+1-penalty), Melanie BEHRINGER (52 și 60-penalty), Martina MULLER (72, 86 și 90+2), Fatmire BAJRAMAJ (85)
---
(Madrid - stadionul „Pabellon de la Ciudad del Futbol 1”) Spania - România 0-0
ROMÂNIA: Mirela GANEA - Corina OLĂR, Maria FICZAY, Ioana BORTAN, Olivia OPREA, Andreea CORDUNEANU (46, Andreea VOICU), Raluca SÂRGHE, Ștefania VĂTAFU, Laura RUS (85, Anne BĂNUȚĂ), Alexandra LUNCA (90+2, Mara BÂTEA), Florentina SPÂNU OLAR. Antrenoare: Maria DELICOIU

Punctul pe care româncele (în galben) l-au câștigat la Madrid le-a adus acestora „bronzul” Grupei 2 (Foto: rfef.es)

Clasament
1. Germania ... 28p (64-3)
2. Spania ... 20p (43-14)
3. România ... 16p (20-20)
4. Elveţia ... 15p (29-24)
5. Kazahstan ... 7p (4-55)
6. Turcia ... 1p (4-48)

* Echipele care s-au clasat pe locul 1 în cele şapte grupe din cel de-al doilea tur al preliminariilor (Italia, Germania, Norvegia, Franța, Finlanda, Anglia și Danemarca) s-au calificat la turneul final (fază care va fi găzduită de Suedia, în perioada 10-28 iulie 2013). Cea mai bună dintre cele şapte formaţii care au terminat pe poziţia secundă** (Olanda) s-a calificat şi ea la turneul final. Celelalte reprezentative de pe locul 2 (Rusia, Spania, Islanda, Scoția, Ucraina și Austria) vor merge în play-off, etapă în care trei echipe vor câştiga dreptul de a merge la Campionatul European - Suedia 2013.
** Clasamentul echipelor de pe locul 2 a fost alcătuit pe baza rezultatelor obţinute de acestea în faţa formaţiilor de pe poziţiile 1, 3, 4 şi 5.

JUNIORI UNDER 19 / Luxemburg - România 0-3

MECI AMICAL
* echipe naţionale de juniori sub 19 ani (Under 19 - generaţia 1994) *

Miercuri, 19 septembrie 2012

Stadion: „Jean Donnersbach” - Lintgen

  LUXEMBURG - ROMÂNIA 0-3

0-1: Bogdan ȚÎRU (19)
0-2: Mihai VODUȚ (43)
0-3: Denis LEMAC (71)

ROMÂNIA: (4-3-3) Eduard PAP (75, Daniel TRIȚOIU) - Mihai BĂLAŞA, Eduard SCHULLER, Bogdan ŢÎRU, Florin ANIȚOIU (70, Ioan NEAG) - Cristian PUŞCAŞ, Iulian ROȘU (65, Florin TĂNASE), Rareş ENCEANU (60, Alexandru DAN) - Ovidiu BIC (46, Victor MAZILU), Mihai VODUŢ (55, Denis LEMAC), Darius BUIA. Antrenor: Adrian VĂSÂI

> Pentru elevii lui Adrian Văsâi, următoarele partide internaţionale sunt cele pe care le vor juca în prima fază din preliminariile Campionatului European pentru juniori Under 19 - Lituania 2013. România le va avea ca adversare pe Elveţia (la 9 octombrie), pe Scoţia (la 11 octombrie) şi pe Armenia (la 14 octombrie), într-o serie ale cărei confruntări se vor desfăşura pe terenul britanicilor.

miercuri, 19 septembrie 2012

JUNIORI UNDER 19 / Luxemburg - România, la Lintgen

Echipa națională de juniori sub 19 ani (Under 19 - generația 1994) a României are programat astăzi, la Lintgen (pe stadionul „Jean Donnersbach”), un meci amical cu reprezentativa similară a Luxemburgului.
Ora de start a acestei confruntări este 19.30 (ora Luxemburgului: 18.30). Elevii lui Adrian Văsâi se pregătesc pentru duelurile de luna viitoare, atunci când vor încerca să se califice în ultima fază din preliminariile Campionatului European pentru juniori Under 19 - Lituania 2013.

Elveția, Scoția și Armenia sunt adversarele pe care tricolorii le vor avea în prima fază din preliminariile Campionatului European pentru juniori Under 19 - Lituania 2013. Partidele din această grupă se vor juca în Scoția, în perioada 9-14 octombrie 2012.

luni, 17 septembrie 2012

SENIOARE / Spania - România, la Madrid

Spania şi România se vor întâlni, miercuri, în duelul care va trage cortina peste Grupa 2 din faza secundă a preliminariilor Campionatului European feminin - Suedia 2013.
Confruntarea va avea loc la Madrid (pe arena "Pabellon de la Ciudad del Futbol 1"), de la ora 19.00 (ora Spaniei: 18.00).
Tricolorele nu mai pot termina seria pe unul dintre primele două locuri (poziţii de pe care se merge fie direct la turneul final, fie în play-off), însă o clasare pe ultima treaptă a podiumului ar certifica progresul făcut de elevele Mariei Delicoiu în ultimii ani. În seria din care fac parte în prezent, româncele au triumfat de cinci ori, iar unul dintre aceste succese a fost repurtat în faţa Elveţiei, o reprezentativă mai bine cotată decât cea tricoloră.

Sâmbătă, în Grupa 2 s-au jucat două meciuri:
(Karagandy) Kazahstan - Germania 0-7
Celia OKOYINO DA MBABI (8 şi 42), Viola ODEBRECHT (33), Anja MITTAG (55), Bianca SCHMIDT (63), Martina MULLER (86), Lena GOESSLING (87)
---
(Istanbul) Turcia - Elveţia 1-3
YAGMUR URAZ (27) / Lara DICKENMANN (25), Ramona BACHMANN (70 şi 73)


PRELIMINARIILE CAMPIONATULUI EUROPEAN - SUEDIA 2013
* echipe naţionale de senioare *

Turul doi; Grupa 2

Miercuri, 19 septembrie 2012
Kazahstan - Elveţia (ora 12.00; Karagandy)
Germania - Turcia (ora 18.00; Duisburg)
Spania - România (ora 19.00; Madrid - stadionul "Pabellon de la Ciudad del Futbol 1")

Clasament
1. Germania ... 25p (54-3)
2. Spania ... 19p (43-14)
3. Elveţia ... 15p (29-23)
4. România ... 15p (20-20)
5. Kazahstan ... 4p (3-55)
6. Turcia ... 1p (4-38)
!!! În cazul în care, după disputarea tuturor partidelor din serie, cel puţin două echipe se vor afla la egalitate de puncte, primul criteriu de departajare îl reprezintă rezultatele din meciurile directe !!!
(Confruntări directe: Elveţia - România 4-1 şi România - Elveţia 4-2)
* Echipele care se vor clasa pe locul 1 în cele şapte grupe din cel de-al doilea tur al preliminariilor se vor califica la turneul final (fază care va fi găzduită de Suedia, în perioada 10-28 iulie 2013). Cea mai bună dintre cele şapte formaţii care vor termina pe poziţia secundă** se va califica şi ea la turneul final. Celelalte reprezentative de pe locul 2 vor merge în play-off, etapă în care trei echipe vor câştiga dreptul de a merge la Campionatul European - Suedia 2013.
** Clasamentul echipelor de pe locul 2 va fi alcătuit pe baza rezultatelor obţinute de acestea în faţa formaţiilor de pe poziţiile 1, 3, 4 şi 5.

vineri, 14 septembrie 2012

SENIORI / România - Andorra 4-0

PRELIMINARIILE CUPEI MONDIALE - BRAZILIA 2014
* echipe naţionale de seniori *

Zona UEFA; Grupa D

Marţi, 11 septembrie 2012

Stadion: "Arena Naţională" - Bucureşti

Spectatori: 24.630

  ROMÂNIA - ANDORRA 4-0

1-0: Gabriel TORJE (29)
2-0: Costin LAZĂR (44)
3-0: Valerică GĂMAN (90+1)
4-0: Alexandru MAXIM (90+3)

ROMÂNIA: (4-2-3-1) Bogdan LOBONŢ (46, Ciprian TĂTĂRUŞANU) - Alexandru MĂŢEL, Valerică GĂMAN, Vlad CHIRICHEŞ, Răzvan RAŢ - Alexandru BOURCEANU, Costin LAZĂR - Gabriel TORJE, Gheorghe GROZAV, Cristian TĂNASE (80, Alexandru MAXIM) - Ciprian MARICA (54, Raul RUSESCU). Antrenor: Victor PIŢURCĂ







"Unirea face puterea" este mesajul transmis de un banner aflat într-una dintre peluze

Românii (în galben) pornesc un nou atac la poarta Andorrei

Tabela de marcaj a "Arenei Naţionale" a arătat, la finalul meciului, un rezultat pozitiv pentru România


Alte două meciuri s-au jucat, marţi, în această serie:
(Istanbul) Turcia - Estonia 3-0
Emre BELOZOGLU (44), Umut BULUT (60), Selcuk INAN (75)
---
(Budapesta) Ungaria - Olanda 1-4
Balazs DZSUDZSAK (7-penalty) / Jeremain LENS (3 şi 53), Bruno MARTENS (19), Klaas Jan HUNTELAAR (75)

Clasament
1. România ... 6p (6-0)
2. Olanda ... 6p (6-1)
3. Ungaria ... 3p (6-4)
4. Turcia ... 3p (3-2)
5. Estonia ... 0p (0-5)
6. Andorra ... 0p (0-9)
!!! În cazul în care, după disputarea tuturor partidelor din serie, cel puţin două echipe se vor afla la egalitate de puncte, primul criteriu de departajare este golaverajul general !!!
* Echipele care se vor clasa pe locul 1 în cele nouă grupe din zona UEFA se vor califica la turneul final. Cele mai bune opt dintre cele nouă formaţii care se vor clasa pe poziţia secundă** vor ajunge în play-off, fază în care vor avea loc patru dueluri, ale căror câştigătoare se vor califica la turneul final.
** Clasamentul reprezentativelor de pe locul 2 va fi întocmit pe baza rezultatelor obţinute de acestea în faţa echipelor de pe poziţiile 1, 3, 4 şi 5.

Următoarele confruntări din Grupa D sunt programate la 12 octombrie 2012:
Turcia - România
Olanda - Andorra
Estonia - Ungaria

joi, 13 septembrie 2012

JUNIOARE UNDER 17 / Serbia - România 3-1

MECI AMICAL
* echipe naţionale de junioare sub 17 ani (Under 17 - generaţia 1996) *

Miercuri, 12 septembrie 2012

Stadion: "Gradski" - Vrsac

SERBIA - ROMÂNIA 3-1

1-0: Adrijana DELIC (2)
2-0: Tijana MATIC (15)
3-0: Tijana DJORDJEVIC (35)
3-1: Andreea VOICU (68)

ROMÂNIA: Iulia NICULESCU (79, KASTAR) - Roxana PRUNEAN, Kinga BARABASI, D. POP (31, Claudia BISTRIAN), Laura DESMEREAN, TARASILA (41, K. POP; 77, Iulia, MERA), Katalin-Beata FILLER (58, NICU), Andreea VOICU, Marta DAVID (41, Denisa HEISU), BALAZS, Mihaela CIOLACU (75, GEORGE). Antrenor: Mirel ALBON

JUNIORI UNDER 16 / România - Serbia 0-2 şi 3-3

MECIURI AMICALE
* echipe naţionale de juniori sub 16 ani (Under 16 - generaţia 1997) *

Marţi, 11 septembrie 2012

Stadion: "Municipal" - Drobeta-Turnu Severin

ROMÂNIA - SERBIA 0-2

0-1: ... (6)
0-2: ... (21)

---

Joi, 13 septembrie 2012

Stadion: "Municipal" - Drobeta-Turnu Severin

ROMÂNIA - SERBIA 3-3

1-0: ... (22)
2-0: ... (35)
2-1: ... (36)
2-2: ... (50)
2-3: ... (57)
3-3: ... (75)

JUNIORI UNDER 17 / România - Finlanda 3-1

MECI AMICAL
* echipe naţionale de juniori sub 17 ani (Under 17 - generaţia 1996) *

Marţi, 11 septembrie 2012

Stadion: Centrul de Fotbal al FRF - Buftea

ROMÂNIA - FINLANDA 3-1

1-0: George PUŞCAŞ (26)
2-0: Andrei BLEJDEA (40+1)
3-0: Răzvan MARIN (77)
3-1: Topias JARVELA (80)

ROMÂNIA: (titularii) Carol FILA - Cătălin TORIŞTE, Andrei RADU, Robert MOGLAN, Alexandru TUDORIE, Sebastian BUCUR, Raul GABOR, Carol ERDEI, George PUŞCAŞ, Răzvan MARIN, Andrei BLEJDEA. Antrenor: Nicolae UNGUREANU

> Cele două reprezentative s-au întâlnit şi marţi, într-un test de verificare care a avut loc tot la Buftea şi care s-a încheiat cu un succes cu 3-1 al oaspeţilor.

> Pentru elevii lui Nicolae Ungureanu, următoarele partide internaţionale sunt cele pe care le vor juca în prima fază din preliminariile Campionatului European pentru juniori Under 17 - Slovacia 2013. România le va avea ca adversare pe Macedonia (la 29 septembrie), pe Suedia (la 1 octombrie) şi pe Irlanda (la 4 octombrie), într-o serie ale cărei confruntări se vor desfăşura pe terenul macedonenilor.

luni, 10 septembrie 2012

TINERET UNDER 21 / Letonia - România 0-4

PRELIMINARIILE CAMPIONATULUI EUROPEAN - ISRAEL 2013
* echipe naţionale de tineret sub 21 de ani (Under 21 - generaţia 1990) *

Luni, 10 septembrie 2012

Stadion: "Skonto" - Riga

LETONIA - ROMÂNIA 0-4

0-1: Marius ALEXE (11)
0-2: Cosmin MATEI (52)
0-3: Mihai RĂDUŢ (72)
0-4: Mihai RĂDUŢ (81)

ROMÂNIA: David LAZAR - Cornel RÂPĂ, Florin BEJAN, Dean BEŢA, Sebastian MLADEN, Lucian FILIP (79, Paul ANTON), Adrian STOIAN, Mihai RĂDUŢ, Marius ALEXE (82, Aurelian CHIŢU), Nicolae STANCIU, Gabriel ENACHE (46, Cosmin MATEI). Antrenor: Emil SĂNDOI

Astăzi, în aceeaşi serie:
(Senec) Slovacia - Kazahstan 6-0
Robert MAK (13-penalty şi 45+2), Lukas STETINA (35), Filip ORSULA (68), Kristian KOLCAK (88), Milan LALKOVIC (90)

Clasament final
1. Franţa ... 21p (19-2)
2. Slovacia ... 15p (17-7)
3. România ... 14p (11-6)
4. Kazahstan ... 4p (2-14)
5. Letonia ... 2p (1-21)
* Franţa s-a calificat în play-off, acolo unde vor ajunge şi cele mai bune patru dintre formaţiile de pe poziţia secundă a celor zece serii din prima fază a preliminariilor.

JUNIOARE UNDER 17 / Serbia - România, la Vrsac

Echipa naţională de junioare sub 17 ani (Under 17 - generaţia 1996) a României va întâlni, miercuri, reprezentativa similară a Serbiei, într-un meci amical care va avea loc la Vrsac.
Confruntarea se va desfăşura de la ora 12.00, pe stadionul "FK Vrsac" (!!! Intrarea spectatorilor va fi liberă !!!). Pentru elevele lui Mirel Albon, aceasta este o nouă etapă din programul de pregătire a partidelor din prima fază a preliminariilor Campionatului European pentru junioare Under 17 - Nyon 2013.
Între 31 august şi 2 septembrie, tricolorele au participat la turneul amical Cupa Iaşului European, competiţie pe care au încheiat-o pe locul 3, cu două victorii şi o înfrângere.

duminică, 9 septembrie 2012

PRELIMINARIILE CUPEI MONDIALE - BRAZILIA 2014 / România - Andorra (avancronică)

PRELIMINARIILE CUPEI MONDIALE - BRAZILIA 2014
Zona UEFA, Grupa D

ROMÂNIA - ANDORRA

Marţi, 11 septembrie 2012
Ora: 20.30
Stadion: "Arena Naţională" - Bucureşti
TV: Antena 1


România are şansa de a bifa cel de-al optulea meci oficial consecutiv pe teren propriu fără înfrângere. Aflaţi pe locul 10 într-un top alcătuit pe baza perioadei de invincibilitate în partidele oficiale de acasă ale reprezentativelor din zona UEFA, tricolorii par a avea o misiune facilă: adversara de marţi, Andorra, a adunat doar un punct în cele 16 confruntări din deplasare din preliminariile Cupei Mondiale în care a fost implicată.
De partea românilor este şi istoria: duelurile care au adus faţă în faţă cele două echipe au fost câştigate de aceştia, cu 5-1 (la Andorra la Vella) şi cu 2-0 (la Constanţa).

Acasă în ultimele preliminarii mondiale: 5 puncte în 5 meciuri
În precedenta campanie de calificare la cea mai importantă competiţie din fotbal, tricolorii au avut evoluţii modeste în confruntările de pe propriul teren. Singurul succes acasă al României în preliminariile Cupei Mondiale - Africa de Sud 2010 a fost repurtat în faţa Insulelor Feroe (3-1), rezultat înregistrat după 0-3 cu Lituania, 2-2 cu Franţa, 2-3 cu Serbia şi 1-1 cu Austria.

---

ROMÂNIA

Clasament alcătuit pe baza perioadei de invincibilitate pe teren propriu, în meciuri oficiale, pentru echipele naţionale din zona UEFA:
(Locul. Echipa 
... Data la care a avut loc ultimul meci pe care l-a pierdut acasă (rezultatul din partida respectivă) ... Numărul de partide pe care le-a jucat după acel moment (V=victorii, E=rezultate de egalitate))

1. Italia
... 8 septembrie 1999 (2-3 cu Danemarca) ... 29 meciuri (25V*+4E)
---
2. Olanda
... 11 octombrie 2000 (0-2 cu Portugalia) ... 30 meciuri (27V+3E)
---
3. Spania
... 7 iunie 2003 (0-1 cu Grecia) ... 23 meciuri (21V+2E)
---
4. Germania
... 17 octombrie 2007 (0-3 cu Cehia) ... 13 meciuri (11V+2E)
---
5. Anglia
... 21 noiembrie 2007 (2-3 cu Croaţia) ... 9 meciuri (7V+2E)
---
6-7. Croaţia
... 10 septembrie 2008 (1-4 cu Anglia) ... 10 meciuri (7V+3E)
---
6-7. Portugalia
... 10 septembrie 2008 (2-3 cu Danemarca) ... 10 meciuri (7V+3E)
---
8. Grecia
... 15 octombrie 2008 (1-2 cu Elveţia) ... 9 meciuri (7V+2E)
---
9. Norvegia
... 15 octombrie 2008 (0-1 cu Olanda) ... 6 meciuri (5V+1E)
---
10. România
... 28 martie 2009 (2-3 cu Serbia) ... 7 meciuri (3V+4E)

---
11. Suedia
... 6 iunie 2009 (0-1 cu Danemarca) ... 7 meciuri (7V)
---
12. Danemarca
... 14 octombrie 2009 (0-1 cu Ungaria) ... 5 meciuri (4V+1E)
---
* A câştigat un meci la masa verde.
** În cazul echipelor care au pierdut la aceeaşi dată, departajarea a făcut-o numărul de partide.
*** Celelalte reprezentative din zona UEFA au bifat ultima înfrângere acasă în 2010, în 2011 sau în 2012.

După eşecul suferit în faţa Serbiei, la 28 martie 2009, România a jucat pe teren propriu şapte meciuri oficiale:
1-1 cu Austria
3-1 cu Insulele Feroe
1-1 cu Albania
3-1 cu Luxemburg
3-0 cu Bosnia-Herţegovina
0-0 cu Franţa
2-2 cu Belarus
Bilanţ:
(Meciuri --- Victorii --- Remize --- Înfrângeri --- Golaveraj)
7 --- 3 --- 4 --- 0 --- 13-6

---

ANDORRA

Rezultatele înregistrate în meciurile pe care le-a jucat în deplasare în preliminariile Cupei Mondiale

* Andorra nu a fost prezentă în campaniile de calificare la turneele finale din mileniul al II-lea.

Ediţia Coreea de Sud - Japonia 2002
0-1 cu Estonia
0-5 cu Cipru
0-3 cu Portugalia
1-3 cu Irlanda
0-4 cu Olanda

Ediţia Germania 2006
0-3 cu Finlanda
0-0 cu Macedonia
1-2 cu Armenia
1-8 cu Cehia
0-2 cu România
0-4 cu Olanda

Ediţia Africa de Sud 2010
0-3 cu Kazahstan
0-4 cu Croaţia
1-5 cu Belarus
0-6 cu Anglia
0-5 cu Ucraina

Bilanţ:
(Meciuri --- Victorii --- Remize --- Înfrângeri --- Golaveraj)
16 --- 0 --- 1 --- 15 --- 4-58

---

7 prezenţe la Cupa Mondială a adunat România. Tricolorii au ajuns la ediţiile din 1930, 1934, 1938, 1970, 1990, 1994 şi 1998.

Nicio prezenţă la Cupa Mondială nu a adunat Andorra.

---

România şi Andorra s-au întâlnit de două ori, în preliminariile Cupei Mondiale - Germania 2006:
- la 8 septembrie 2004, la Andorra la Vella, tricolorii s-au impus cu 5-1;
- la 17 august 2005, la Constanţa, românii au învins cu 2-0.

JUNIORI UNDER 17 / România - Finlanda 1-3

MECI AMICAL
* echipe naţionale de juniori sub 17 ani (Under 17 - generaţia 1996) *

Duminică, 9 septembrie 2012

Stadion: Centrul de Fotbal al FRF - Buftea

ROMÂNIA - FINLANDA 1-3

1-0: Raul GABOR (12)
1-1: Onuray KOSE (23-penalty)
1-2: Karim JOUINI (29)
1-3: Rami OJANPERA (45)

ROMÂNIA: (4-1-4-1) Carol FILA- Cătălin TORIŞTE,, Robert MOGLAN, Ionuţ NEDELCEARU, Andrei RADU - Alexandru TUDORIE (48, Adrian MITEA) - Raul GABOR (59, Sebastian BUCUR), Răzvan MARIN, Răzvan POPA, Silviu BALAUR (48, Andrei BLEJDEA) - George PUŞCAŞ. Antrenor: Nicolae UNGUREANU

> Cele două reprezentative se vor întâlni şi marţi, de la ora 11.00, într-un test de verificare programat tot la Buftea (la Centrul de Fotbal al FRF).
!!! Intrarea spectatorilor va fi liberă !!!

SENIORI / Bilete pentru meciul România - Andorra

PRELIMINARIILE CUPEI MONDIALE - BRAZILIA 2014
Zona UEFA, Grupa D

ROMÂNIA - ANDORRA

Marţi, 11 septembrie 2012
Ora: 20.30
Stadion: "Arena Naţională" - Bucureşti
TV: Antena 1


BILETE

Loje: 1.200 lei

Tribuna I Vest: 400 lei şi 300 lei

Tribuna II Est: 50 lei şi 35 lei

Peluza I Nord şi Peluza II Sud: 20 lei

Peluza II Sud (sectoarele rezervate familiştilor): 15 lei

Peluza I Nord (sectoarele rezervate pensionarilor): 10 lei

!!! Indiferent de vârstă, copiii vor avea acces doar cu bilet !!!

Programul caselor de bilete de la "Arena Naţională":
- luni, 10 septembrie 2012: 10.00 - 20.30
- marţi, 11 septembrie 2012: 10.00 - 20.30

Regulile de acces pe stadion pot fi găsite aici.

sâmbătă, 8 septembrie 2012

TINERET UNDER 21 / Slovacia a învins Franţa. Şanse mici de calificare pentru tricolori

Slovacia a câştigat cu 2-1, ieri, la Senec, în faţa Franţei, într-un meci din Grupa 9 a preliminariilor Campionatului European pentru tineret Under 21 - Israel 2013.
Oaspeţii au deschis scorul, prin Raphael Varane, în minutul 4, însă golurile pe care le-au marcat Adam Zilak (minutul 21) şi Filip Orsula (minutul 67) au făcut ca toate punctele să intre în contul elevilor lui Ivan Galad. Misiunea slovacilor a fost facilitată de cartonaşul roşu pe care Francis Coquelin l-a primit cu un sfert de oră înainte de finalul duelului.

Situaţia din Grupa 9:
1. Franţa ... 21p (19-2)
2. Slovacia ... 12p (11-7)
3. România ... 11p (7-6)
4. Kazahstan ... 4p (2-8)
5. Letonia ... 2p (1-17)
Ultimele meciuri:
Letonia - România (luni, 10 septembrie 2012; ora 19.00; Riga - stadionul "Skonto"; !!! tichete pentru această partidă vor putea fi cumpărate luni, de la ora 17.00, de la casele de bilete ale arenei "Skonto" !!!)
Slovacia - Kazahstan (luni, 10 septembrie 2012; ora 19.00; Senec)
Cum se clasează România pe locul 2:
- câştigă în faţa Letoniei, iar Slovacia nu se impune în duelul cu Kazahstan;
- termină la egalitate cu Letonia, iar Slovacia pierde cu Kazahstan.
* În cazul în care România şi Slovacia vor termina cu acelaşi număr de puncte, tricolorii vor avea avantajul rezultatelor din meciurile directe (elevii lui Emil Săndoi s-au impus cu 2-0 atât la Michalovce, cât şi la Mogoşoaia).

Cine va merge la ediţia de anul viitor a Campionatului European pentru tineret Under 21?
- Israel - în calitate de gazdă a turneului final;
- reprezentativele care vor triumfa în cele şapte "duble" din play-off
(Cine va ajunge în play-off?
- echipele care se vor clasa pe locul 1 în cele zece grupe din prima fază a preliminariilor;
- cele mai bune patru formaţii dintre cele care vor termina pe poziţia secundă în seriile din prima fază a preliminariilor.).
* Duelurile din play-off sunt programate luna viitoare.

SENIORI / Estonia - România 0-2

PRELIMINARIILE CUPEI MONDIALE - BRAZILIA 2014
* echipe naţionale de seniori *

Zona UEFA; Grupa D

Vineri, 7 septembrie 2012

Stadion: "A. Le Coq Arena" ("Lillekula") - Tallinn

Spectatori: 7.936

ESTONIA - ROMÂNIA 0-2

0-1: Gabriel TORJE (55)
0-2: Ciprian MARICA (75)

ROMÂNIA: (4-2-3-1) Bogdan LOBONŢ - Alexandru MĂŢEL, Dorin GOIAN (90+2, Valerică GĂMAN), Vlad CHIRICHEŞ, Răzvan RAŢ - Alexandru BOURCEANU, Costin LAZĂR (66, Mihai PINTILII) - Gabriel TORJE, Gheorghe GROZAV, Cristian TĂNASE - Ciprian MARICA (85, Marius NICULAE). Antrenor: Victor PIŢURCĂ

Alte două meciuri s-au jucat, ieri, în această serie:
(Amsterdam) Olanda - Turcia 2-0
Robin VAN PERSIE (15), Luciano NARSINGH (90+2)
---
(Andorra la Vella) Andorra - Ungaria 0-5
Roland JUHASZ (12), Zoltan GERA (32-penalty), Adam SZALAI (54), Tamas PRISKIN (67), Vladimir KOMAN (82)

Clasament
1. Ungaria ... 3p (5-0)
2-3. Olanda ... 3p (2-0)
2-3. România ... 3p (2-0)
4-5. Turcia ... 0p (0-2)
4-5. Estonia ... 0p (0-2)
6. Andorra ... 0p (0-5)
!!! În cazul în care, după disputarea tuturor partidelor din serie, cel puţin două echipe se vor afla la egalitate de puncte, primul criteriu de departajare este golaverajul general !!!

Următoarele confruntări din Grupa D sunt programate marţi:
România - Andorra (ora 20.30; Bucureşti - stadionul "Arena Naţională"; Antena 1)
Turcia - Estonia (ora 21.00; Istanbul)
Ungaria - Olanda (ora 21.30; Budapesta)

vineri, 7 septembrie 2012

TINERET UNDER 21 / Letonia, încă o remiză cu Kazahstan

Confruntarea dintre Letonia şi Kazahstan, care a avut loc ieri, la Jelgava, s-a terminat la egalitate, 1-1. Meciul contează pentru Grupa 9 din preliminariile Campionatului European pentru tineret Under 21 - Israel 2013.
Scorul a fost deschis de oaspeţi: Yermek Kuantayev a punctat în minutul 57. Balticii au marcat golul care le-a adus un punct prin Deniss Rakels, cu un sfert de oră înainte de finalul partidei. Cele două formaţii au remizat, 0-0, şi în iunie, în duelul de pe terenul kazahilor.

Locul 2: România sau Slovacia?
Marea miză a ultimelor trei meciuri din această serie este ocuparea locului 2, poziţie care poate oferi un bilet pentru play-off. "Argintul" Grupei 9 va ajunge fie în palmaresul României, fie în cel al Slovaciei.
Situaţia din Grupa 9:
1. Franţa ... 21p (18-0)
2. România ... 11p (7-6)
3. Slovacia ... 9p (9-6)
4. Kazahstan ... 4p (2-8)
5. Letonia ... 2p (1-17)
Ultimele trei meciuri:
Slovacia - Franţa (vineri, 7 septembrie 2012; ora 19.45; Senec)
Letonia - România (luni, 10 septembrie 2012; ora 19.00; Riga - stadionul "Skonto"; !!! tichete pentru această partidă vor putea fi cumpărate luni, de la ora 17.00, de la casele de bilete ale arenei "Skonto" !!!)
Slovacia - Kazahstan (luni, 10 septembrie 2012; ora 19.00; Senec)
Cum se clasează România pe locul 2:
- câştigă în faţa Letoniei, iar Slovacia adună cel mult patru puncte în "dubla" cu Franţa şi Kazahstan;
- termină la egalitate cu Letonia, iar Slovacia adună cel mult trei puncte în "dubla" cu Franţa şi Kazahstan;
- pierde cu Letonia, iar Slovacia adună cel mult două puncte în "dubla" cu Franţa şi Kazahstan.
* În cazul în care România şi Slovacia vor termina cu acelaşi număr de puncte, tricolorii vor avea avantajul rezultatelor din meciurile directe (elevii lui Emil Săndoi s-au impus cu 2-0 atât la Michalovce, cât şi la Mogoşoaia).

Cine va merge la ediţia de anul viitor a Campionatului European pentru tineret Under 21?
- Israel - în calitate de gazdă a turneului final;
- reprezentativele care vor triumfa în cele şapte "duble" din play-off
(Cine va ajunge în play-off?
- echipele care se vor clasa pe locul 1 în cele zece grupe din prima fază a preliminariilor;
- cele mai bune patru formaţii dintre cele care vor termina pe poziţia secundă în seriile din prima fază a preliminariilor.).
* Duelurile din play-off sunt programate luna viitoare.