sâmbătă, 20 august 2011

JUNIORI UNDER 17 / România - FC Barcelona 2-3

Echipa naţională a României a pierdut cu 2-3 în faţa celor de la FC Barcelona, în primul meci pe care l-a jucat astăzi în Grupa A a turneului amical pentru juniori Under 17 organizat cu ocazia aniversării a 75 de ani de existenţă a clubului ucrainean Şahtior Doneţk.
Spaniolii au condus, la pauză, cu 1-0, graţie golului marcat de El Haddadi, în minutul 14. În repriza a doua, elevii lui Cristian Sava au întors rezultatul în favoarea lor, prin reuşitele semnate de Todorov (minutul 48) şi Stavilă (minutul 52). Finalul confruntării a fost acaparat de iberici, care au punctat de două ori, prin Ramirez Castillo (minutele 56 şi 59).
Şi Internazionale Milano a învins
În celălalt duel din etapa a 2-a a acestei serii, tot astăzi, Internazionale Milano a câştigat cu 2-0 în faţa Academiei de Fotbal Yuri Konoplyov. Partidele de la acest turneu durează 60 de minute.
România va juca, la toamnă, în turul preliminar din ediţia 2011-2012 a Campionatului European pentru juniori Under 17.

EŞEC. Românii (în galben) au luptat cu ambiţie în faţa celor de la FC Barcelona, dar spaniolii au câştigat cele trei puncte (Foto: www.shakhtar.com)

ROMÂNI. Mircea Lucescu (în dreapta), antrenorul echipei de seniori a clublui Şahtior Doneţk, a urmărit la faţa locului duelul pierdut de elevii lui Cristian Sava în faţa ibericilor (Foto: www.shakhtar.com)

TURNEU INTERNAŢIONAL PENTRU JUNIORI UNDER 17 (gazdă: Doneţk - Ucraina)
GRUPA A
Etapa 1 (vineri, 19 august 2011)
Academia de Fotbal Yuri Konoplyov (Rusia) - România 1-1
Efremov (50) / Dorin (10)
*
FC Barcelona (Spania) - Internazionale Milano (Italia) 4-1
Ramirez Castillo (21), Rolon (25), Ebvell (42), Kornudelya (59) / Gidiala (35)
---
Etapa a 2-a (sâmbătă, 20 august 2011)
România - FC Barcelona 2-3
Todorov (48), Stavilă (52) / El Haddadi (14), Ramirez Castillo (56 şi 59)
*
Internazionale Milano - Academia de Fotbal Yuri Konoplyov 2-0
Ogunseye (11), Gidiala (24)
---
Etapa a 3-a (sâmbătă, 20 august 2011)
Internazionale Milano - România (ora 13.30)
FC Barcelona - Academia de Fotbal Yuri Konoplyov (ora 13.30)
---
Clasament
1. FC Barcelona ... 6p (7-3)
2. Internazionale Milano ... 3p (3-4)
3. România ... 1p (3-4)
4. Academia de Fotbal Yuri Konoplyov ... 1p (1-3)
Spartak Moscova - Şahtior Doneţk 2-7
Ntirubuza (7), Kogonia (36) / Praslov (4), Dorokhov (24), Tankivskyy (35), Vinnichenko (36-autogol), Gabelok (47 şi 55), Muraşov (58)
(Primul gol din minutul 36 a fost marcat de Kogonia)
*
Manchester City - Ajax Amsterdam 0-3
Vitteveen (37), Becker (44 şi 60)
---
Şahtior Doneţk - Ajax Amsterdam (ora 14.45)
Spartak Moscova - Manchester City (ora 14.45)
SEMIFINALE (duminică, 21 august 2011)
1. Echipa de pe locul 1 din Grupa A - Echipa de pe locul 2 din Grupa B (ora 10.00)