miercuri, 10 august 2011

TINERET UNDER 21 / Bulgaria - România 1-1

Echipa naţională de tineret Under 21 a României a terminat la egalitate, 1-1, meciul amical pe care l-a jucat ieri, la Loveci, împotriva reprezentativei similare a Bulgariei.
Gazdele au deschis scorul, prin Radoslav Vasilev, în minutul 3, iar George Ţucudean a marcat pentru echipa pregătită de Emil Săndoi, în minutul 45+1. Oaspeţii au folosit următorii fotbalişti: Dinu MOLDOVAN (87, David LAZAR) -Valeriu LUPU (46, Dean BEŢA), Sergiu MUTH, Ionuţ RADA, Cornel RÂPĂ - Ciprian BRATA (57, Alexandru TIGĂNAŞU), Paul ANTON (70, Nicolae STANCIU), Gheorghe GROZAV (66, Silviu PANĂ), Cosmin MATEI (70, Ionuţ NĂSTĂSIE) - Gabriel ENACHE (46, Ciprian SELAGEA; 87, Sebastian MLADEN), George ŢUCUDEAN (57, Denis ALIBEC).

Remize pentru Slovacia şi Kazahstan, succes pentru Letonia
Şi două dintre adversarele tricolorilor în Grupa 9 din preliminariile Campionatului European din 2013 au susţinut, ieri, teste de verificare. Slovacia a remizat, 1-1, cu Portugalia, la Estoril (Arnold Simonek a punctat pentru oaspeţi, în primul minut din repriza secundă, iar Rui Fonte a egalat, în minutul 64), iar Kazahstan a terminat la egalitate, 2-2, în faţa echipei de club Kairat Alma-Ata (s-au jucat trei reprize de 30 de minute; naţionala a condus cu 2-0, graţie golurilor înscrise de Abzal Beisebekov şi Evgeni Levin).
Letonia, o altă formaţie pe care elevii lui Emil Săndoi o vor întâlni în preliminarii, s-a impus cu 3-2, astăzi, în faţa grupării FK Jelgava. Învingătorii au marcat prin Eduards Visnakovs (de două ori) şi Boriss Bogdaskins.

EGALITATE. Kazahii din reprezentativa de tineret Under 21 (în albastru) n-au reuşit să învingă o echipă de club, deşi au condus cu 2-0 (Foto: www.kff.kz)