marți, 16 iunie 2009

Cristiano Bergodi, cel mai bun la Rapid după "era Răzvan Lucescu"

În ultimele două sezoane, Rapid nu a făcut cunoştinţă cu conceptul de stabilitate pe banca tehnică. După despărţirea de Răzvan Lucescu, cel care a antrenat echipa din Giuleşti trei stagiuni la rând, nu mai puţin de şase tehnicieni şi-au încercat norocul la clubul patronat de George Copos. infotbal.blogspot.com a analizat cifrele tuturor succesorilor actualului selecţioner al reprezentativei României, iar cele mai bune rezultate au fost obţinute atunci când la cârmă se afla Cristiano Bergodi. Sub comanda italianului a fost cucerit şi singurul trofeu din aceste sezoane: Supercupa României (în 2007). Perioada în care actualul tehnician al Stelei s-a aflat în Giuleşti consemnează şi cele mai bune medii ale Rapidului în ceea ce priveşte golurile înscrise (1,6 pe meci) şi cele primite (0,7 pe meci), precum şi cel mai bun procentaj al punctelor câştigate (70%). De remarcat este şi faptul că Bergodi nu a fost învins în niciun joc oficial la "feroviari"!

(număr meciuri_victorii_egaluri_înfrângeri_golaveraj_puncte câştigate/total puncte puse în joc_procentaj)

CRISTIANO BERGODI (sezonul 2007-2008)
Liga I
9_5_4_0_15-7_19p/27_70%
Medie goluri marcate: 1,6
Medie goluri primite: 0,7
Cupa României
S-a calificat în optimile de finală, după 3-0, în deplasare, cu FCM II Bacău, echipă din Liga a III-a
Supercupa României
A triumfat în faţa celor de la Dinamo, la capătul unui meci disputat în Bucureşti, pe stadionul "Lia Manoliu" (1-1, 6-5 la loviturile de departajare)
Cupa UEFA
A fost eliminat în primul tur, după 0-0 (în deplasare) şi 2-2 (pe teren propriu) cu germanii de la FC Nurnberg

MIRCEA REDNIC (sezonul 2007-2008)
Liga I*
15_8_2_5_20-12_26p/45_57%
Medie goluri marcate: 1,3
Medie goluri primite: 0,8
S-a calificat în sferturile de finală (după 3-0, în deplasare, cu Poli Iaşi), acolo unde a pierdut cu o-1 meciul disputat la Constanţa, cu Unirea
*Nu a fost luat în calcul meciul Rapid - Steaua, al cărui rezultat, 0-3, a fost stabilit la masa verde.

MARIAN RADA (sezoanele 2007-2008 şi 2008-2009)
Liga I
20_10_3_7_31-19_33p/60_55%
Medie goluri marcate: 1,5
Medie goluri primite: 0,9
În ultima ediţie, a fost eliminat în sferturile de finală, după 2-4, la Piteşti, cu Dinamo

JOSE PESEIRO (sezonul 2008-2009)
Liga I
16_8_4_4_22-15_28p/48_58%
S-a calificat în sferturile de finală, după ce a trecut de echipe din Liga a II-a: 3-2 după prelungiri, pe teren propriu, cu Petrolul Ploieşti şi 3-0, la Ploieşti, cu Internaţional Curtea de Argeş
Cupa UEFA
A fost eliminat în turul inaugural, după 0-1 (în deplasare) şi 1-1 (acasă) cu germanii de la VfL Wolfsburg