luni, 6 septembrie 2010

România nu a mai pierdut de 20 de ani primul meci jucat în deplasare în preliminariile Campionatului European

BELARUS - ROMÂNIA (Preliminariile Campionatului European, ediţia Polonia - Ucraina 2012; Grupa D)
Mâine, ora 20.30, Digi Sport

Echipa naţională a României nu a mai pierdut din 1990 primul meci jucat în deplasare în preliminariile Campionatului European. Atunci, tricolorii au cedat, scor 1-2, în faţa Scoţiei. După acest eşec, în partidele respective s-au înregistrat o remiză (0-0 cu Franţa, în 1994) şi trei succese (1-0 cu Portugalia, în 1998, 3-0 cu Bosnia-Herţegovina, în 2002, şi 2-0 cu Albania, în 2006).

Rezultatele României la debutul în deplasare în preliminariile Campionatului European

Anul în care a avut loc turneul final * Meciul * Ce s-a întâmplat cu naţionala României
1960 * Turcia - România 2-0 * S-a calificat în sferturile de finală, după care a fost eliminată
1964 * Spania - România 6-0 * Nu s-a calificat
1968 * Italia - România 3-1 * Nu s-a calificat
1972 * Ţara Galilor - România 0-0 * S-a calificat în sferturile de finală, după care a fost eliminată
2008 * Albania - România 0-2 * S-a calificat
În primele cinci ediţii, la turneul final se calificau doar patru echipe.
Bilanţ:
13 meciuri
3 victorii ale României
4 remize
6 eşecuri ale României

Belarus a câştigat o singură dată primul meci disputat acasă în preliminariile Campionatului European.

Rezultatele Belarusului la debutul acasă în preliminariile Campionatului European

Anul în care a avut loc turneul final * Meciul * Ce s-a întâmplat cu naţionala Belarusului
1996 * Belarus - Luxemburg 2-0 * Nu s-a calificat
2000 * Belarus - Danemarca 0-0 * Nu s-a calificat
2004 * Belarus - Austria 0-2 * Nu s-a calificat
2008 * Belarus - Albania 2-2 * Nu s-a calificat