joi, 22 septembrie 2011

FEMININ / Elveţia - România 4-1

România a pierdut cu 1-4, ieri, la Aarau, în faţa Elveţiei, într-un meci din Grupa 2 a turului doi preliminar al Campionatului European feminin din 2013.
Golul marcat de Ana Maria Crnogorcevici, în minutul 43, nu le-a dezarmat pe tricolore, care au egalat prin Cosmina Duşa, în minutul 54. Însă elevele Mariei Delicoiu nu s-au bucurat şi la finalul partidei. Ultima parte a confruntării de pe stadionul "Brugglifeld", arenă pe care au fost prezenţi 650 de spectatori, a adus trei reuşite ale gazdelor. Ramona Bachmann (minutele 73 şi 84) şi Ana Maria Crnogorcevici (minutul 87) au stabilit un rezultat prin care echipa pregătită de Beatrice Von Siebenthal le-a depăşit pe românce în ierarhia Grupei 2.
Succes kazah
În aceeaşi serie, într-un meci care s-a jucat astăzi, Kazahstan a învins Turcia, la Şimkent, cu 2-0. Următoarele partide din Grupa 2 vor avea loc peste o lună. La 22 octombrie, România va întâlni Germania, la Mogoşoaia (la Centrul de Fotbal al FRF).

TURUL DOI PRELIMINAR AL CAMPIONATULUI EUROPEAN, EDIŢIA 2013
GRUPA 2
Sâmbătă, 17 septembrie 2011
Kazahstan - România 0-3 (Şimkent)
Laura RUS (7), Ioana BORTAN (15), Andreea LAIU (51)
ROMÂNIA: Mirela GANEA - Corina OLAR, Maria FICZAY, Ioana BORTAN (90, Adriana BURTICĂ), Olivia OPREA, Monika SINKA, Laura RUS (70, Zsuzsanna SINKA), Andreea LAIU, Raluca SÂRGHE, Alexandra IUŞAN, Cosmina DUŞA (83, Daniela GURZ). Antrenor: Maria DELICOIU
*
Germania - Elveţia 4-1 (Augsburg)
Fatmire BAJRAMAJ (32 şi 66), Linda BRESONIK (73), Martina MULLER (79) / Ramona BACHMANN (68)
*
Turcia - Spania 1-10 (Istanbul)
LEYLA GUNGOR (20) / ADRIANA (10 şi 51), Priscila BORJA MORENO (11 şi 65), VERONICA BOQUETE (26, 46 şi 69), SONIA (44), Marta CORREDERA (82), Amaia OLABARRIETA (86)
---
Miercuri, 21 septembrie 2011
Elveţia - România 4-1 (Aarau)
Ana Maria CRNOGORCEVICI (43 şi 87), Ramona BACHMANN (73 şi 84) / Cosmina DUŞA (54)
ROMÂNIA: Mirela GANEA - Corina OLAR, Maria FICZAY, Ioana BORTAN, Olivia OPREA (90+3, Monika SINKA), Laura RUS, Andreea LAIU, Florentina SPÂNU, Alexandra IUŞAN (90, Zsuzsanna SINKA), Raluca SÂRGHE, Cosmina DUŞA. Antrenor: Maria DELICOIU
---
Joi, 22 septembrie 2011
Kazahstan - Turcia 2-0 (Şimkent)
Larissa LI (57), Begaim KIRGIZBAEVA (89)
Sâmbătă, 22 octombrie 2011
România - Germania (ora 17.00, Mogoşoaia)
Kazahstan - Elveţia
* Câştigătoarele celor şapte grupe şi cea mai bună formaţie de pe poziţia secundă** se vor califica la turneul final, fază care va fi găzduită de Suedia, în perioada 10-28 iulie 2013. Celelalte şase reprezentative de pe locul doi vor juca în play-off, pe 20/21 octombrie 2012 (manşa întâi) şi pe 24/25 octombrie 2012 (manşa a doua), iar cele trei câştigătoare din această fază vor obţine biletele pentru accederea la turneul final.
** Pentru stabilirea clasamentului echipelor de pe poziţia secundă, se vor lua în calcul doar rezultatele obţinute de acestea împotriva formaţiilor de pe locurile 1, 3, 4 şi 5.