sâmbătă, 8 septembrie 2012

TINERET UNDER 21 / Slovacia a învins Franţa. Şanse mici de calificare pentru tricolori

Slovacia a câştigat cu 2-1, ieri, la Senec, în faţa Franţei, într-un meci din Grupa 9 a preliminariilor Campionatului European pentru tineret Under 21 - Israel 2013.
Oaspeţii au deschis scorul, prin Raphael Varane, în minutul 4, însă golurile pe care le-au marcat Adam Zilak (minutul 21) şi Filip Orsula (minutul 67) au făcut ca toate punctele să intre în contul elevilor lui Ivan Galad. Misiunea slovacilor a fost facilitată de cartonaşul roşu pe care Francis Coquelin l-a primit cu un sfert de oră înainte de finalul duelului.

Ultimele meciuri:
Letonia - România (luni, 10 septembrie 2012; ora 19.00; Riga - stadionul "Skonto"; !!! tichete pentru această partidă vor putea fi cumpărate luni, de la ora 17.00, de la casele de bilete ale arenei "Skonto" !!!)
Slovacia - Kazahstan (luni, 10 septembrie 2012; ora 19.00; Senec)
Cum se clasează România pe locul 2:
- câştigă în faţa Letoniei, iar Slovacia nu se impune în duelul cu Kazahstan;
- termină la egalitate cu Letonia, iar Slovacia pierde cu Kazahstan.
* În cazul în care România şi Slovacia vor termina cu acelaşi număr de puncte, tricolorii vor avea avantajul rezultatelor din meciurile directe (elevii lui Emil Săndoi s-au impus cu 2-0 atât la Michalovce, cât şi la Mogoşoaia).

Cine va merge la ediţia de anul viitor a Campionatului European pentru tineret Under 21?
- Israel - în calitate de gazdă a turneului final;
- reprezentativele care vor triumfa în cele şapte "duble" din play-off
(Cine va ajunge în play-off?
- echipele care se vor clasa pe locul 1 în cele zece grupe din prima fază a preliminariilor;
- cele mai bune patru formaţii dintre cele care vor termina pe poziţia secundă în seriile din prima fază a preliminariilor.).
* Duelurile din play-off sunt programate luna viitoare.