joi, 28 aprilie 2011

TINERET UNDER 21 / Slovacia, remiză cu Cehia

Echipa naţională de tineret Under 21 a Slovaciei a terminat la egalitate, 2-2, meciul amical pe care l-a disputat ieri, în deplasare, împotriva reprezentativei similare a Cehiei.
În duelul desfăşurat la Sardice, gazdele au condus cu 2-0, graţie golurilor marcate de Darida (minutul 45) şi de Tomecek (minutul 65). Elevii lui Ivan Galad şi-au revenit însă, iar Simonek (minutul 75) şi Vavrik (minutul 90) au făcut ca partida să se termine fără vreo învingătoare.
Săptămâna trecută, într-un alt test de verificare, slovacii au pierdut cu 0-2, la Dammam, în faţa echipei naţionale de tineret Under 20 a Arabiei Saudite. În acest an, formaţia pregătită de Ivan Galad a jucat cinci meciuri amicale şi a triumfat o singură dată (în primele trei confruntări, a pierdut cu 1-3, în deplasare, în faţa Franţei, a învins Finlanda, acasă, cu 3-2, şi a remizat cu Finlanda, 0-0, pe teren propriu).
Slovacia este una dintre echipele pe care România le va întâlni în preliminariile Campionatului European, ediţia 2013.