marți, 15 noiembrie 2011

TINERET UNDER 21 / Franţa - Slovacia 2-0

România nu mai are nicio şansă să termine pe prima poziţie în Grupa 9 din preliminariile ediţiei Israel 2013 a Campionatului European pentru tineret Under 21.
Rezultatul înregistrat ieri, Franţa - Slovacia 2-0, a făcut ca distanţa dintre "cocoşii galici" şi tricolorii pregătiţi de Emil Săndoi să ajungă la zece puncte. Cum românii mai au de jucat doar trei meciuri în această serie, locul 1 (poziţie care asigură calificarea în play-off) nu le mai este accesibil.
Totuşi, tricolorii încă pot ajunge la turneul final care va avea loc peste doi ani. Prima condiţie este ca România să încheie pe locul 2 în Grupa 9 şi să fie una dintre formaţiile de pe poziţia secundă cu cele mai bune patru punctaje (cele patru reprezentative se vor califica în play-off).
Două goluri şi un penalty ratat
Scorul final al partidei care s-a desfăşurat ieri, la Angers, pe arena "Jean-Bouin", a fost stabilit de golul marcat de Eliaquim Mangala (minutul 33) şi de reuşita lui Raphael Varane (minutul 63). În minutul 69, gazdele au ratat un penalty, prin Joshua Guilavogui. Franţa a învins Slovacia, cu 3-1, şi la începutul acestui an, la Chateauroux, într-un test de verificare.
Până la următoarea dispută pe care o au programată în campania de calificare la turneul final din Israel (cu Letonia, acasă, la 2 iunie), "cocoşii" vor juca un meci amical, pe teren propriu, împotriva Italiei. Duelul va avea loc la 28 februarie, de la ora 21.45.

Partidele care s-au jucat:
România - Kazahstan 0-0, Slovacia - Letonia 2-0, Kazahstan - România 1-1, Letonia - Franţa 0-3, Kazahstan - Slovacia 0-1, România - Letonia 2-0, Franţa - Kazahstan 2-0, Letonia - Slovacia 0-6, România - Franţa 0-2, Franţa - România 3-0, Franţa - Slovacia 2-0
10 septembrie 2012: Letonia - România, Slovacia - Kazahstan
* Echipele care termină pe primul loc şi cele mai bune patru formaţii de pe poziţia secundă** în cele zece grupe se califică în play-off. Reprezentativele care vor câştiga cele şapte confruntări din play-off vor obţine biletele care asigură accesul la turneul final, fază care va avea loc în Israel.
** Clasamentul echipelor de pe poziţia secundă va fi alcătuit doar pe baza rezultatelor obţinute de acestea în faţa formaţiilor de pe locurile 1, 3, 4 şi 5.