miercuri, 9 februarie 2011

TINERET UNDER 21 / Franţa a debutat cu un succes în 2011

Reprezentativa de tineret Under 21 a Franţei s-a impus cu 3-1, pe teren propriu, în faţa echipei similare a Slovaciei, într-un meci amical disputat ieri. Cele două formaţii vor fi adversare ale României în Grupa 9 din preliminariile Campionatului European, ediţia 2013.
"Cocoşii" au marcat prin Camara (minutul 23) şi Corchia (minutele 47 şi 50). Zilak a redus diferenţa, în minutul 90. Din minutul 26, oaspeţii au evoluat cu un om mai puţin, deoarece Hlinka a primit cartonaş roşu. Partida s-a disputat la Chateauroux, în faţa a 6.959 de spectatori.
Luna viitoare, Franţa va juca partide amicale împotriva Spaniei (pe 24 martie, la Reims, de la ora 21.45) şi a Cehiei (pe 29 martie, la Olomouc).
MULŢUMIT. Erick Mombaerts, selecţionerul Franţei, are motive să zâmbească după primul test susţinut de "cocoşii galici" în 2011 (Foto: www.fff.fr)

Turcia - România 1-0
Meciul amical dintre naţionalele de tineret Under 21 ale Turciei şi României, disputat astăzi, la Manisa, s-a încheiat cu victoria gazdelor, scor 1-0. Golul a fost marcat de Kaplan, în minutul 31. Selecţionerul tricolorilor, Emil Săndoi, a trimis pe teren următorii jucători: Alexandru PENA (46, Virgil DRĂGHIA) - Bogdan MUSTAŢĂ (84, Alexandru ŢIGĂNAŞU), Sebastian MLADEN, Sergiu MUTH (88, Florian BEJAN), Florian BULEICĂ - Ciprian SELAGEA (88, Mihai LECA) - Marius ALEXE, Sergiu SUCIU (62, Cosmin MATEI), Gheorghe GROZAV (46, Mihai RĂDUŢ), Adrian STOIAN (62, Ciprian BRATA) - Denis ALIBEC.
Pe 25 martie, România va juca o partidă de verificare împotriva Portugaliei. Confruntarea va avea loc la Agueda, de la ora 19.15.