marți, 24 mai 2011

JUNIORI UNDER 15 / România - Ungaria 1-2

Echipa naţională de juniori Under 15 a României a pierdut cu 1-2 meciul amical pe care l-a disputat astăzi, pe teren propriu, în faţa reprezentativei similare a Ungariei.
Maghiarii au marcat primii, prin Erik Nemeth, în minutele 57 şi 62. Adrian Neniţă, jucător legitimat la LPS Vaslui, a înscris pentru gazde, în minutul 70. Partida, arbitrată de Istvan Kovacs, s-a jucat la Satu Mare, pe stadionul "Olimpia", în faţa a 1.200 de spectatori.
Cele două formaţii se vor reîntâlni joi, de la ora 12.00, la Mateszalka, într-un alt test de verificare.

ÎNVINŞI. Românii (în galben) au suferit prima înfrângere din acest an în duelul cu maghiarii. Până astăzi, tricolorii adunaseră, în 2011, patru victorii şi trei remize (Foto: www.satumaresport.ro)

2012 este anul în care echipa pregătită de Lucian Marinof va disputa primele meciuri oficiale. În toamna anului viitor, tricolorii vor evolua în turul preliminar al Campionatului European pentru juniori Under 17, ediţia 2012-2013, competiţie care va desemna şi reprezentativele pe care UEFA le va trimite în Emiratele Arabe Unite, la Cupa Mondială pentru juniori Under 17, ediţia 2013.