marți, 10 mai 2011

JUNIORI UNDER 16 / Moldova - România 1-0

România a pierdut cu 0-1 în faţa Moldovei, astăzi, în prima etapă din cea de-a 12-a ediţie a Cupei FMF, întrecere amicală organizată de Federaţia Moldovenească de Fotbal (FMF), la care participă echipe naţionale de juniori Under 16.
Golul disputei care a avut loc la Vadul lui Vodă, în faţa a 300 de spectatori, a fost marcat în minutul 2, de Rebenja. În minutul 79, unul dintre jucătorii gazdelor, Zabun, a primit cartonaş roşu.
Elevii lui Cristian Sava vor susţine următoarea partidă joi, împotriva Azerbaidjanului, formaţie care, în runda inaugurală, a câştigat cu 2-1, astăzi, confruntarea cu Lituania. Duelul a avut loc la Orhei, în faţa a 200 de spectatori.
Tricolorii vor juca, la toamnă, în turul preliminar al Campionatului European pentru juniori Under 17, ediţia 2011-2012.

ÎNVINŞI. Românii (în galben) au debutat cu un eşec la ediţia din acest an a Cupei FMF (Foto: www.fmf.md)

Rezumatul meciului şi un interviu cu Cristian Sava, selecţionerul României, le puteţi găsi aici.