sâmbătă, 14 mai 2011

JUNIORI UNDER 16 / România - Lituania 2-0

România a terminat pe locul 3 cea de-a 12-a ediţie a Cupei FMF, întrecere amicală la care au participat echipe naţionale de juniori Under 16.
În ultima rundă a competiţiei organizate de Federaţia Moldovenească de Fotbal (FMF), tricolorii au învins cu 2-0, astăzi, Lituania, într-un meci care s-a disputat la Orhei, în faţa a 300 de spectatori. Golurile au fost marcate de Păun (minutul 12) şi de Şerban (minutul 70). În celelalte confruntări pe care le-au avut la Cupa FMF, elevii lui Cristian Sava au bifat un eşec (0-1 cu Moldova) şi o remiză (0-0 cu Azerbaidjan).
Întrecerea a fost câştigată de azeri, care au remizat, 0-0, astăzi, cu reprezentativa gazdelor, într-o partidă care s-a disputat la Vadul lui Vodă, în faţa a 300 de spectatori.
România va juca, la toamnă, în turul preliminar al Campionatului European pentru juniori Under 17, ediţia 2011-2012.

Românul Daniel ŞERBAN a fost desemnat cel mai bun fundaş al ediţiei din acest an a Cupei FMF.