4-3: Răzvan RADU (30)
5-3: Florin IGNAT (31)
6-3: Dumitru STOICA (38)

ROMÂNIA: Vlad IANCU, Ionuţ FLOREA - Florin MATEI, Răzvan RADU, Florin IGNAT, Gabriel DOBRE, Emil RĂDUCU, Marian ŞOTÂRCĂ, Ion AL-IOANI, Dumitru STOICA, Cosmin GHERMAN, Iuliu SAFAR, Csoma ALPAR. Antrenor: "Sito" Rivera Amoros DE QUINOS

Episodul cu numărul 5 din istoria duelurilor care au adus faţă în faţă România şi Finlanda a avut deznodământul înregistrat şi în precedentele confruntări: tricolorii şi-au trecut în cont un nou succes. Faţă de meciul de marţi, atunci când, tot la Chiajna, elevii spaniolului "Sito" Rivera Amoros De Quinos i-au învins pe nordici cu 2-1, partida de ieri a oferit mai mult spectacol.
Gazdele au deschis scorul rapid (minutul 3), graţie unui şut sub bara transversală expediat de Gabriel Dobre. Apoi, Florin Ignat (10) şi Dumitru Stoica (14) au stabilit rezultatul pauzei: un 3-0 mai apropiat de adevărata diferenţă de valoare dintre cele două formaţii, faţă de remiza albă cu care s-a încheiat prima repriză a disputei de marţi.
Replica nordică, anihilată de tricolori
Însă elevii lui Jouni Pihlaja n-au abandonat gândul că pot obţine măcar o remiză. Risto Salmi (22), Ville Lindgren (26) şi Joni Pakola (29) au profitat de relaxarea românilor şi au făcut ca tabela de marcaj să indice din nou egalitate. Reacţia tricolorilor nu a întârziat să apară. Îndemnaţi de pe banca de rezerve să nu le permită oaspeţilor să mai înscrie, Răzvan Radu (30), Florin Ignat (31) şi Dumitru Stoica (38) au refăcut diferenţa de trei goluri şi l-au liniştit pe "Sito" Rivera Amoros De Quinos.
Pentru tehnicianul iberic şi elevii săi, urmează marea provocare a acestui început de an: Campionatul European. Doar cinci zile au mai rămas până la startul competiţiei din Croaţia.

Fani liniştiţi
Viscolul din Chiajna poate fi unul dintre motivele pentru care doar 50 de spectatori au ales să vină la Sala Sporturilor "Concordia". În lipsa lui nea Traian, cel mai gălăgios suporter al tricolorilor la meciul de marţi, şi a multora dintre elevii care au asistat la duelul de acum două zile, atmosfera a fost liniştită, fanii tricolorilor manifestându-se zgomotos de puţine ori, în special la golurile marcate de români.
Unul dintre momentele care a înfierbântat publicul, dar şi banca de rezerve a gazdelor, a avut loc în minutul 6, atunci când arbitrii au decis că mingea trimisă de Dumitru Stoica nu a depăşit linia porţii.

OFENSIVĂ. Ion Al-Ioani (numărul 9) şi ceilalţi tricolori au pus deseori în pericol poarta finlandezilor

NUMĂRUL 10. Dumitru Stoica s-a descurcat bine în faţa elevilor lui Jouni Pihlaja

EVENIMENT. "Sito" Rivera Amoros De Quinos se pregăteşte să participe la primul turneu final în calitate de selecţioner al României

ÎN FAŢĂ. Nordicii încearcă să dezvolte o acţiune de atac, chiar dacă se află în defensivă

CONCENTRARE. Dumitru Stoica se pregăteşte să execute o lovitură liberă

URIAŞUL. Florin Matei (cu mingea la picior) se remarcă nu doar prin înălţime, ci şi prin modul în care recuperează balonul

INDICAŢII. Sfaturile pe care le-au primit de la Jouni Pihlaja (cu spatele, în stânga) i-au ajutat pe finlandezi să egaleze

FINAL. Meciul s-a terminat, jucătorii se felicită pentru spectacolul pe care l-au produs

HAI, ROMÂNIA! Din recuzita cu care suporterii gazdelor au venit în Sala Sporturilor "Concordia" nu au lipsit fularele tricolore

Test la Bucureşti
Înainte de a pleca la Split, acolo unde va juca împotriva Croaţiei şi a Cehiei, în Grupa A a Campionatului European, România va mai susţine un test de verificare: mâine, de la ora 16.00, tricolorii o vor întâlni pe Dunărea Turris Turnu Măgurele, echipă din Liga a II-a. Confruntarea va avea loc la Bucureşti, în Sala "Antilopa", iar intrarea spectatorilor va fi liberă. Iniţial, partida fusese programată în sala de sport a Şcolii Generale nr. 20.