miercuri, 22 februarie 2012

Egipt (Under 23) - România (Under 20) 1-1

Echipa naţională de tineret sub 20 de ani (Under 20 - generaţia 1992) a României a terminat la egalitate, 1-1, meciul amical pe care l-a jucat, ieri, în faţa reprezentativei de tineret sub 23 de ani (Under 23 - generaţia 1989) a Egiptului. Confruntarea a avut loc în Emiratele Arabe Unite, la Dubai (pe stadionul "Al Maktoum").
Tricolorii au marcat primii, în minutul 47, prin Claudiu Vasile Bumba. Africanii au egalat printr-un gol înscris de Saleh Gomaa Ouda Saleh, din penalty, cu cinci minute înainte de finalul duelului.
Pentru elevii lui Emil Săndoi, aceasta a fost a şasea partidă din 2012, an în care au bifat două succese, trei remize şi o înfrângere. Românii au disputat celelalte cinci meciuri în Turcia, acolo unde au efectuat un stagiu de pregătire.

Video - Golurile

Video - Repriza I

Video - Repriza a II-a

Spre Jocurile Olimpice
Egiptenii vor participa, la vară, la Jocurile Olimpice - Londra 2012, competiţie la care s-au calificat în urma clasării pe locul 3 în ediţia de anul trecut a Campionatului African pentru tineret Under 23.
Şi generaţia 1992 are şansa de a duce România la Jocurile Olimpice. Tricolorii vor debuta, anul viitor, în preliminariile ediţiei din 2015 a Campionatului European pentru tineret Under 21. Turneul final al acestei întreceri va desemna şi formaţiile care vor reprezenta zona UEFA la turneul olimpic din 2016.