joi, 16 februarie 2012

FEMININ / Turcia - Germania 0-5

Germania s-a impus lejer, cu 5-0, în faţa Turciei, într-un meci din Grupa 2 a turului secund din preliminariile Campionatului European feminin de anul viitor. Confruntarea a avut loc ieri, la Izmir (pe arena "Yeni Buca"), şi a fost urmărită de 500 de spectatori.
Aşa cum era de aşteptat, elevele Silviei Neid nu au avut probleme pe terenul reprezentativei care ocupă ultimul loc în serie. Dzenifer Marozsan (minutul 10), Celia Okoyino da Mbabi (11), Linda Bresonik (71) şi Melanie Behringer (76 şi 90) au marcat golurile unei partide care, pentru oaspete, a semănat cu un test de verificare reuşit. Un moment neplăcut pentru germane s-a petrecut în prelungirile reprizei secunde, atunci când căpitanul Saskia Bartusiak a fost eliminat, după ce a primit două cartonaşe galbene.
Succesul repurtat ieri a dus formaţia pregătită de Silvia Neid pe primul loc al Grupei 2, serie în care România ocupă tot poziţia a treia.

"Am început bine, dar am irosit prea multe ocazii de a înscrie. Jocul nostru de pase nu a mers foarte bine, trebuie să muncim mult. A fost primul nostru meci după pauza de iarnă, asta ar putea fi o scuză pentru aspectele negative din evoluţia pe care am avut-o la Izmir."
Silvia Neid, antrenoarea Germaniei

DUEL. Turcoaica Eylul Elgalp (în dreapta) nu reuşeşte să ia mingea de la Verena Faisst (Foto: www.tff.org)

Spania - Austria 4-1
Într-un meci amical care s-a jucat ieri, la Santiago de Compostela (pe stadionul "San Lazaro"), Spania a învins Austria cu 4-1. La pauză, tabela de marcaj indica un scor favorabil oaspetelor, acestea punctând prin Heike Manhart (minutul 4). Elevele lui Ignacio Quereda au întors rezultatul în favoarea lor în repriza a doua, graţie golurilor pe care le-au înscris Sonia Bermudez (61), Marta Torrejon (64), Priscila (69) şi Willy (90).

***

PRELIMINARIILE CAMPIONATULUI EUROPEAN FEMININ - SUEDIA 2013
Turul doi
Grupa 2

Miercuri, 15 februarie 2012
Turcia - Germania 0-5
Dzenifer MAROZSAN (10), Celia OKOYINO DA MBABI (11), Linda BRESONIK (71), Melanie BEHRINGER (76 şi 90)

Meciurile care s-au jucat:
Kazahstan - România 0-3, Germania - Elveţia 4-1, Turcia - Spania 1-10, Elveţia - România 4-1, Kazahstan - Turcia 2-0, Turcia - Kazahstan 0-0, România - Germania 0-3, Spania - Elveţia 3-2, Kazahstan - Spania 0-4, România - Turcia 7-1, Germania - Kazahstan 17-0, România - Spania 0-4, Turcia - România 1-2, Elveţia - Kazahstan 8-1, Spania - Germania 2-2, Turcia - Germania 0-5

19 septembrie 2012: Spania - România, Germania - Turcia, Kazahstan - Elveţia

* Echipele care vor termina pe primul loc şi cea mai bună formaţie de pe poziţia secundă** în cele şapte grupe din turul doi al preliminariilor se vor califica la turneul final, fază care va fi găzduită de Suedia, în perioada 10-28 iulie 2013. Celelalte şase reprezentative de pe locul doi vor juca în play-off, la 20/21 octombrie 2012 (manşa întâi) şi la 24/25 octombrie 2012 (manşa a doua), iar cele trei câştigătoare din această fază vor obţine ultimele bilete care permit accesul la turneul final.
** Clasamentul echipelor de pe poziţia secundă va fi alcătuit doar pe baza rezultatelor obţinute de acestea în faţa formaţiilor de pe locurile 1, 3, 4 şi 5.