marți, 7 februarie 2012

FUTSAL / România - Spania 3-8, Croaţia - Ucraina 1-1 (3-1 după loviturile de departajare)

3-8: ORTIZ (38)

ROMÂNIA: Vlad IANCU, Ionuţ FLOREA - Florin MATEI, Răzvan RADU, Florin IGNAT, Emil RĂDUCU, Robert LUPU, Marian ŞOTÂRCĂ, Ion AL-IOANI, Dumitru STOICA, Cosmin GHERMAN, Iuliu SAFAR. Antrenor: "Sito" Rivera Amoros DE QUINOS

Declaraţii făcute de "Sito" Rivera Amoros De Quinos:
"Am întâlnit cea mai bună echipă de la acest turneu final. În prima repriză, am jucat bine. Însă n-am reuşit să facem un presing la aceeaşi intensitate şi după pauză, ceea ce a fost o mare problemă. Doream să ne menţinem la nivelul din prima repriză, am marcat cel de-al treilea gol, însă Spania este o formaţie foarte puternică. Adversarii au înscris de două ori din faze fixe, diferenţa de pe tabela de marcaj a crescut la trei goluri şi, din acel moment, a fost imposibil să revenim în cărţile calificării.
Reprezentativa de futsal a României a jucat prima partidă în 2003. Am obţinut un rezultat bun la acest Campionat European, suntem în primele opt echipe de pe continent. Totuşi, dacă aveam puţin mai mult noroc, câştigam în faţa Croaţiei şi, în sferturile de finală, întâlneam Ucraina, o formaţie în faţa căreia aveam mai multe şanse să ne calificăm în semifinale."

Declaraţii făcute de Emil Răducu:
"Am început bine acest meci, iar prima repriză a fost foarte echilibrată. După pauză, au fost momente în care am evoluat cu un jucător de câmp în plus, însă nu a mers bine această tactică. De obicei, când evoluam fără portar, ieşea bine pentru noi, însă, când întâlneşti Spania, este greu... În repriza a doua, am căzut fizic."

* Declaraţii preluate de pe site-ul oficial al UEFA.

GOOOL! Robert Lupu (numărul 7) şi Florin Matei se bucură alături de Cosmin Gherman (numărul 11) (Foto: www.futsalolimpico.blogspot.com)

VALOARE. Rafael Usin (în alb) şi colegii săi au demonstrat şi pe teren că sunt mai buni decât Vlad Iancu şi ceilalţi tricolori (Foto: www.futsalolimpico.blogspot.com)

CONAŢIONALI. "Sito" Rivera Amoros De Quinos îl felicită pe Alemao (numărul 14) (Foto: www.futsalolimpico.blogspot.com)

***

(luni, 6 februarie; Zagreb) România - Spania 3-8
Cosmin GHERMAN (9 şi 15), Florin MATEI (25) / TORRAS (4, 20 şi 30(3-6)), AICARDO (14 şi 27), RAFAEL USIN (17), LIN (30(3-7)), ORTIZ (38)
(luni, 6 februarie; Split) Croaţia - Ucraina 1-1, 3-1 după loviturile de departajare
Denys OVSYANNIKOV (18-autogol) / Serhiy CHEPORNYUK (30) * loviturile de departajare: Oleksandr KONDRATYUK (ratare: 0-0), Jakov GRCIC (gol: 1-0); Serhiy ZHURBA (ratare: 1-0), Franko JELOVCIC (gol: 2-0); Maxym PAVLENKO (gol: 2-1), Tihomir NOVAK (gol: 3-1); Valeriy LEGCHANOV (ratare: 3-1)
(marţi, 7 februarie) Rusia - Serbia (ora 19.30; Split; Eurosport 2)
(marţi, 7 februarie) Italia - Portugalia (ora 22.00; Zagreb; Eurosport 2)

SEMIFINALE (joi, 9 februarie)
(I) Croaţia - Rusia/Serbia (ora 19.30; Zagreb; Eurosport 2)
(II) Spania - Italia/Portugalia (ora 22.00; Zagreb; Eurosport 2)

FINALA MICĂ (sâmbătă, 11 februarie)
Învinsa din meciul I - Învinsa din meciul II (ora 19.30; Zagreb; Eurosport 2 - 12 februrie, ora 3.00)

FINALA (sâmbătă, 11 februarie)
Câştigătoarea din meciul I - Câştigătoarea din meciul II (ora 22.00; Zagreb; Eurosport 2)

Rezultatele din faza grupelor pot fi găsite aici.