miercuri, 23 februarie 2011

JUNIORI UNDER 18 / România, învinsă de două ori în Moldova

Reprezentativa de juniori Under 18 a României a pierdut ambele meciuri amicale disputate, în această săptămână, în deplasare, împotriva echipei naţionale de juniori Under 19 a Moldovei. Gazdele s-au impus cu 2-1, luni, şi cu 4-3, astăzi.
Săptămâna trecută, aceeaşi formaţie a Moldovei nu reuşit să se impună în faţa reprezentativei de juniori Under 17 a României (prima partidă s-a încheiat cu o remiză, 3-3, iar cel de-al doilea duel a fost câştigat cu 1-0 de tricolorii pregătiţi de Adrian Văsâi).

> Luni, 21 februarie (Tiraspol)
Moldova (Under 19) - România (Under 18) 2-1
Victor GHEORGHIU (40), Iurie MÎRZA (77) / Alexandru GHIŢĂ (39)
Cum s-au marcat golurile:
0-1 (minutul 39): Mingea venită din cornerul executat de Rafael Stănescu a fost trimisă în poartă de Alexandru GHIŢĂ, cu capul, de la trei metri;
1-1 (minutul 40): Victor GHEORGHIU a înscris cu capul, din apropierea porţii;
2-1 (minutul 77): Iurie MÎRZA a marcat dintr-o fază asemănătoare celei de la primul gol al gazdelor.
ROMÂNIA: Florin IACOB - Ciprian DOMBROVSCHI, Alexandru GHIŢĂ, Rareş CUCUI, Lucian ŞTEFAN, Lorand KOVACS (82, Robert TĂTAR), Sabin LUPU (82, Marian POPA), Andrei ARTEAN (72, Cornel ENE), Florin ANDONE (64, Alexandru MARGINE), Rafael STĂNESCU (64, Mihai BOTEZ), Sergiu NEGRUŢ (64, Ionuţ BADEA). Antrenor: Ovidiu STÂNGĂ
---
> Miercuri, 23 februarie (Vadul lui Vodă)
Moldova (Under 19) - România (Under 18) 4-3
Iurie MÎRZA (50 şi 56), Igor LAMBARSCHI (54), Valeriu CIUPERCĂ (70) / Alexandru MARGINE (15 şi 47-penalty), Sergiu NEGRUŢ (77)
0-1 (minutul 15): De la 11 metri, Alexandru MARGINE a trimis mingea în vinclul porţii apărate de Veaceslav Voloşin;
0-2 (minutul 47): Alexandru MARGINE a transformat un penalty acordat în urma unui fault comis de Ion Prodan asupra lui Lorand Kovacs;
1-2 (minutul 50): Iurie MÎRZA a scăpat singur cu Alexandru Popa, pe care l-a învins cu un şut de la 13 metri;
2-2 (minutul 54): Igor LAMBARSCHI a marcat printr-un şut de la 12 metri;
3-2 (minutul 56): Iurie MÎRZA a înscris din lateral dreapta, de la 11 metri;
4-2 (minutul 70): Valeriu CIUPERCĂ a punctat de la şase metri;
4-3 (minutul 77): Sergiu NEGRUŢ a trimis balonul în poarta gazdelor printr-un şut de la 12 metri.
ROMÂNIA: Alexandru POPA - Ciprian DOMBROVSCHI, Alexandru GHIŢĂ, Rareş CUCUI, Lucian ŞTEFAN (64, Florin ANDONE), Cornel ENE (46, Lorand KOVACS), Marian POPA (64, Rafael STĂNESCU), Robert TĂTAR (80, Andrei ARTEAN), Alexandru MARGINE, Mihai BOTEZ (64, Sergiu NEGRUŢ), Ionuţ BADEA. Antrenor: Ovidiu STÂNGĂ