sâmbătă, 5 martie 2011

FEMININ / Ţara Galilor - România 2-1

Echipa naţională feminină a României a pierdut, scor 1-2, meciul disputat, ieri, împotriva Ţării Galilor, în etapa a doua din Grupa C a Cupei Algarve, ediţia 2011. Întrecerea, organizată de Federaţia Portugheză de Fotbal, este amicală.
Elevele Mariei Delicoiu le-au condus pe britanice, prin golul marcat de Cosmina Duşa, în minutul 40, însă nu au reuşit să menţină avantajul până la finalul disputei care a avut loc la Lagos. Jessica Fishlock şi Helen Lander, în minutele 62 şi, respectiv, 70, au înscris şi au adus prima înfrângere a tricolorelor în această competiţie.
România va juca ultima partidă din serie împotriva Portugaliei, luni, la Parchal. Pentru a termina pe primul loc, elevele Mariei Delicoiu au nevoie de un succes în faţa gazdelor şi de un rezultat favorabil în duelul dintre Chile şi Ţara Galilor.

ÎN FORMĂ. Cosmina DUŞA, jucătoare legitimată la Olimpia Cluj-Napoca, a împlinit, ieri, 21 de ani. Ea a înscris toate cele trei goluri ale României în actuala ediţie a Cupei Algarve (Foto: www.olimpiacluj.ro)