vineri, 25 martie 2011

TINERET UNDER 21 / Victorii pentru Franţa şi Letonia

Franţa şi Letonia, două dintre adversarele pe care România le va avea în Grupa 9 din preliminariile Campionatului European pentru tineret Under 21, ediţia 2013, au câştigat meciurile amicale pe care le-au disputat ieri.
"Cocoşii" s-au impus cu 3-2, pe teren propriu, în faţa Spaniei. Elevii lui Erick Mombaerts au condus cu 3-0, graţie golurilor înscrise de Riviere (minutele 10 şi 17) şi de Gueye (minutul 35). Oaspeţii au redus diferenţa în minutul 37, prin Merida, după care au rămas în inferioritate numerică, Juan Carlos fiind eliminat în minutul 40. Ultimul gol al confruntării care a avut loc la Reims, în faţa a 9.931 de spectatori, a fost marcat de Rios, în minutul 59. Francezii vor juca, marţi, o nouă partidă de verificare, împotriva Cehiei. Duelul este programat la Olomouc, de la ora 17.45.
Adversarii tricolorilor au triumfat în duelul baltic
Letonia a învins Lituania, în deplasare, cu 2-1. Rakels a punctat în minutele 36 şi 59 şi a făcut ca golul înscris de Novikovas, din penalty, în minutul 77, să nu influenţeze deznodământul. La disputa care a avut loc la Kaunas au asistat 50 de spectatori.
O altă adversară a tricolorilor, Slovacia, va susţine teste de pregătire în această lună. Formaţia antrenată de Ivan Galad va întâlni, de două ori, Finlanda: mâine, de la ora 19.00, la Nitra, şi luni, de la ora 19.00, la Zlate Moravce. Elevii lui Emil Săndoi participă, începând de miercuri, la turneul amical Cupa celor 4 naţiuni Alpe - Adria, ediţia 2011. România a câştigat cu 2-0, în prima etapă, în faţa Albaniei, iar mâine se va duela cu Israel.

DEBUT. Letonii (în vişiniu) au câştigat primul meci pe care l-au disputat în acest an: 2-1 cu Lituania, la Kaunas (Foto: www.lff.lt)