miercuri, 23 martie 2011

UNDER 23 / Portugalia s-a calificat în finala Trofeului Internaţional Challenge

Anglia şi Portugalia se vor întâlni, în septembrie, pe terenul britanicilor, în finala Trofeului Internaţional Challenge, ediţia 2009-2011 (competiţie amicală, rezervată echipelor alcătuite din jucători care, la startul întrecerii, au vârsta de cel mult 23 de ani).
Dacă englezii şi-au asigurat un loc în ultimul act încă de luna trecută, după o victorie cu 1-0, pe teren propriu, în faţa Belgiei, lusitanii au obţinut astăzi biletele care le permit să joace cu trofeul pe masă. Portugalia a învins Italia, în deplasare, cu 3-2, după prelungiri. Primele două goluri ale confruntării care a avut loc la Trapani au fost înscris de gazde: Diego Falcinelli (minutul 10) şi Luca Ficarrotta (minutul 14) au stabilit rezultatul cu care s-a încheiat prima repriză.
Partea secundă a adus revirimentul lusitanilor: Orlando Sa (minutul 47) şi Candeias (minutul 88) au dus meciul în prelungiri. Iar Saleiro (minutul 113) a adus victoria oaspeţilor.

Rezultatele din prima fază a competiţiei pot fi găsite aici.