duminică, 27 martie 2011

TINERET UNDER 21 / România - Israel 1-1

România a terminat la egalitate, 1-1, meciul pe care l-a disputat ieri, în Austria (la Klagenfurt - Welzenegg), împotriva Israelului, în etapa a doua a turneului amical Cupa celor 4 naţiuni Alpe - Adria, ediţia 2011.
Tricolorii au marcat în minutul 53, prin Cosmin Matei. Elevii lui Guy Luzon au egalat în minutul 70, prin Alexander Zahavi. În minutul 71, Denis Alibec a primit al doilea cartonaş galben şi a fost eliminat. Tot în runda secundă, Albania a învins Georgia, ieri, cu 3-1, într-o partidă care s-a jucat în Austria.
Succes pentru slovaci
Slovacia, una dintre formaţiile pe care România le va întâlni în Grupa 9 a preliminariilor Campionatului European, ediţia 2013, s-a impus ieri, acasă, în faţa Finlandei, într-un test de verificare, cu scorul de 3-2. Oaspeţii au înscris prin Riski, în minutul 15, şi prin Kauko, în minutul 53, însă viitorii adversari ai tricolorilor au revenit de fiecare dată, punctând prin Kiss (minutul 47, din penalty) şi prin Kolcak (minutul 61). În minutul 65, Mikus a adus victoria gazdelor. Confruntarea a avut loc la Nitra şi a fost urmărită de 1.251 de spectatori. Slovacia şi Finlanda se vor reîntâlni mâine, de la ora 19.00, la Zlate Moravce, într-un meci amical.

CUPA CELOR 4 NAŢIUNI ALPE - ADRIA, EDIŢIA 2011
Etapa 1 (miercuri, 23 martie)
România - Albania 2-0 (Dravograd)
Denis ALIBEC (36-penalty), Alexandru ŢIGĂNAŞU (75)
ROMÂNIA: Dinu MOLDOVAN (78, David LAZAR) - Gabriel MATEI (86, Bogdan MUSTAŢĂ), Sebastian MLADEN (86, Adrian POPA), Sergiu MUTH (86, Petre GOGE), Florian BULEICĂ (46, Valeriu LUPU) - Paul ANTON (70, Alexandru COMAN), Mihai RĂDUŢ (70, Sergiu SUCIU), Cosmin MATEI (70, Gheorghe GROZAV), Ciprian BRATA (46, Daniel VĂDRARIU) - Andrei VOICAN (70, Alexandru ŢIGĂNAŞU), Denis ALIBEC (78, Sergiu BUŞ). Antrenor: Emil SĂNDOI
---
Israel - Georgia 2-0 (Sankt Veit)
*
Etapa a 2-a (sâmbătă, 26 martie)
România - Israel 1-1 (Klagenfurt - Welzenegg)
Cosmin MATEI (53) / Alexander ZAHAVI (70)
ROMÂNIA: Dinu MOLDOVAN - Bogdan MUSTAŢĂ, Sebastian MLADEN, Sergiu MUTH, Valeriu LUPU - Paul ANTON (46, Cosmin MATEI), Sergiu SUCIU (76, Adrian POPA) - Andrei VOICAN (46, Gheorghe GROZAV), Mihai RĂDUŢ (86, Alexandru COMAN), Alexandru ŢIGĂNAŞU (62, Daniel VĂDRARIU) - Denis ALIBEC. Antrenor: Emil SĂNDOI

Lituania - Letonia 1-2 (Kaunas)
Novikovas (77-penalty) / Rakels (36 şi 59)
---
Franţa - Spania 3-2 (Reims)
Riviere (10 şi 17), Gueye (35) / Merida (37), Rios (59)
*
Sâmbătă, 26 martie
Slovacia - Finlanda 3-2 (Nitra)
Kiss (47-penalty), Kolcak (61), Mikus (65) / Riski (15), Kauko (53)
*
Luni, 28 martie
Slovacia - Finlanda (Zlate Moravce, ora 19.00)
*
Marţi, 29 martie
Cehia - Franţa (Olomouc, ora 17.45)
*
Miercuri, 27 aprilie
Cehia - Slovacia (Uherske Hradiste)

Programul meciurilor din Grupa 9 a preliminariilor Campionatului European, ediţia 2013, poate fi găsit aici.