duminică, 10 iulie 2011

FOTBAL PE PLAJĂ / România - Turcia 5-4

România a câştigat cu 5-4, astăzi, în faţa Turciei, şi şi-a asigurat prezenţa în ediţia de anul viitor a Ligii Europene la fotbal pe plajă. Tricolorii au terminat etapa a II-a, fază care s-a desfăşurat la Berlin, pe locul 3.
Unicul gol din prima repriză a fost marcat de otomani: Ayhan a punctat în minutul 2. După pauză, în acelaşi minut, 13, Liviu Croitoru a egalat, apoi Tamer a înscris al doilea gol al turcilor. Ionuţ "Boaţă" Florea (minutul 15) şi Marian "Maci" Măciucă (minutul 16) au făcut ca, în premieră în acest duel, elevii lui Stere Dămăşaru să conducă. În cea de-a doua perioadă de odihnă s-a intrat cu tabela de marcaj indicând o remiză, după ce Erhan a bifat şi el o reuşită (minutul 19).
"Maci" a făcut diferenţa
Spectacolul a continuat în ultimul mitan. În numai un minut, 27, Ionel Posteucă a adus România în avantaj, iar Erhan a făcut 4-4. Scorul final a fost stabilit de Marian "Maci" Măciucă, în minutul 28. Acest succes le permite elevilor lui Stere Dămăşaru să abordeze etapa a III-a, fază programată între 22 şi 24 iulie, în Italia (la Ravenna), fără emoţii în ceea ce priveşte retrogradarea din Divizia A. Deoarece Turcia nu a câştigat niciun punct în cele două etape la care a participat, tricolorii nu mai pot termina pe ultimul loc în clasamentul final (ierarhie care va fi întocmită pe baza rezultatelor din etapele I, II, III şi IV).

3. Andorra ... 0p (4-8)
* Cehia s-a calificat la turneul de menţinere/promovare în Divizia A, fază în care a ajuns şi Israel, câştigătoarea etapei I.